Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Faizleri Güncelledi: En Uygun Konut Kredisinde Fatura Ne?

Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmemesi üzerine gözler konut kredilerine çevrildi. Bankaların konut kredileri için güncellediği en düşük ve yüksek oranlar haberde;
Bankalar Faizleri Güncelledi: En Uygun Konut Kredisinde Fatura Ne?
HABER GİRİŞ

Durgunluk gören gayrimenkul piyasasının yeniden canlanması için Eylül ayı yakın takibe alındı. Konut alımı için ise kredilerin makul seviyeye gelmesi yıllar alacağa benziyor. Uzmanlar, rahat kredi çekmek için 2026 yılına kadar beklemek gerektiği uyarılarını yaparken mevcutta bankaların konut kredilerinin ne duruma geldiği sorusu merak konusu oldu.

Merkez Bankası, geçen hafta gerçekleştirdiği toplantısında sürpriz bir faiz artırımına gitmeyerek politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı.

Merkez’in faiz kararı sonrası gözler konut kredilerine çevrildi. Bankalar konut kredisinde faiz oranlarını yeniledi.


En uygun konut kredisinde faiz oranı yüzde 3’ü buldu. Böylece en uygun konut kredisinde bile 2 milyon TL’lik borcun geri ödemesi 10 yıllık vadede 7 milyon TL’yi aştı.

Yüzde 3,09 faizli konut kredisi veren KuveytTürk, 2 milyon TL için 7.632.966 TL geri ödeme alırken, 10 yıllık geri ödeme planında aylık taksit tutarı 63.445,96 TL oldu.

Yüzde 5’i aşan faizde ise kredinin geri ödeme tutarı 10 yılın sonunda 7 katı buldu. Yüzde 5,89 faizli konut kredisi veren Şeker Bank, 2 milyon TL için 14.170.288 TL geri ödemeli fatura çıkardı. 10 yıl vadeli kredinin aylık taksit tutarı 117.922,74 TL oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.