Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık ve İnşaat Borsayı Yukarıya Taşıdı! Endeks 5061 Puanda

Bir önceki gün 5018 puana gerileyen BIST 100 endeksi, 19 Nisan’da bankacılık sektöründeki gelişmeden güç alarak yükselişe geçti. İşte detaylar;
Bankacılık ve İnşaat Borsayı Yukarıya Taşıdı! Endeks 5061 Puanda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da 5000 puan üzerinde tutunma çabası devam ederken Halkbank davası ile ilgili açıklanan bilgiler pozitif etki yarattı. Gün içinde 4982 puanı göstererek 5000 puan altına sarkan endekste kapanışa doğru oklar tekrar yeşili gösterdi. BIST 100 endeksi kapanışını 5061 puandan yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yüksek Mahkemesi, Halkbank’a ABD’de cezai kovuşturma açılabilmesine olanak sağlayan alt mahkemenin kararını iptal etti. Açıklama Borsa İstanbul’da özellikle bankacılık endeksinde dengelerin bir anda değişmesine olanak sağladı. Halkbank (HALKB), Vakıfbank (VAKBN) gibi bankaların hisseleri yüzde 10 ile tavandan işlem gördü.

Bankacılık ve İnşaat Borsayı Yukarıya Taşıdı! Endeks 5061 PuandaKaynak: Paratic Piyasalar

Dün yüzde 0,6 değer kaybederek 5018 puana düşen BIST 100 endeksi, bugün güne 5028 puandan başladı. Gün içinde 4975 puana kadar düşen endeks toparlanmayı başardı. BIST 100 gün sonunda yüzde 0,8 artışla kapanışını 5061 puandan gerçekleştirdi.

Endeks önceki kapanışa göre 42,5 puan artarken toplam işlem hacmi 48,5 milyar TL gelerek yine 50 milyar TL’nin altında oldu.

GCM Yatırım Banner

Analistler endekste 5050 seviyesinin destek, 5150 puanın ise direnç noktası olduğunu belirtiyor. Küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasına ilişkin belirsizlikler olmasından dolayı yön arayışının sürdüğü aktarılıyor.

Bankacılık ve İnşaat Borsayı Yukarıya Taşıdı! Endeks 5061 PuandaKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran inşaat ve bankacılık oldu. İnşaat endeksi yüzde 4,49 yükselirken bankacılık endeksi de Halkbank davasının iptalinden güç alarak yüzde 3,6 arttı. En çok kaybettiren ise yüzde 1,05 ile ulaştırma oldu.

Halkbank davasının iptalinin ardından HALKB günlük yüzde 10 yükselişle 11 TL’den 12,5 TL’ye, VAKBN ise yüzde 10 artışla 9,2 TL’den 10,3 TL’ye çıktı.

BIST 100 endeksine dahil şirketlerin 60’ı prim yaparken 36’sı düşüş gösterdi. En çok işlem gören şirketler Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Akbank (AKBNK) , Türk Hava Yolları (THYAO), İş Bankası (ISCTR), Koza Anadolu Metal Madencilik (KOZAA) oldu.

Borsa için Beklentiler Ne?

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, seçime kadar borsada işlem hacminin düşük olabileceğini söyledi. Bayramdan önce borsanın yatay devam ettiğini düşünerek nakde dönebilecek insanların görülebileceğini aktardı.

Erbaş, bayramdan sonra seçime kısa bir süre kaldığı için borsada daha pozitif bir görüntü beklediğini sözlerine ekledi. 3 aylık bilançoların gelmeye başladığını dile getirdi ve bayramdan sonra takvimin yoğunlaşacağını paylaştı. BIST 100 endeksinin bu süreçte 4950-5100 puan aralığında düşük hacimlerle kalacağını kaydetti.

Borsanın seçime kadar sahip olduğu düşük hacimle 4850’nin altının veya 5350’nin üstünün çok mümkün olmadığını vurguladı.

Halka Arzlar

Ekonomi Ekranı’nda konuşan Tacirler Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Aşçıoğlu, halka arzlara yoğun bir ilgi olduğunun altını çizdi. Bunun talep dağıtımında gerçekleşmenin minimum seviyede olmasına neden olduğunu dile getirdi.

3-4 haftadır Borsa İstanbul’un halka arzlardan ibaret olduğunu paylaştı. Talepteki geri çekilmenin çok normal olduğunu, borsaya ilginin ve para girişinin hep aynı şekilde devam edemeyeceğini bildirdi. Yükselişlerin ve düşüşlerin sonsuz olmadığını vurgulayan Aşçıoğlu, endeksin dar bir bantta hareket ettiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.