Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Korkusu Alman Ekonomik Duyarlılığını Vurdu

Avrupa’nın en büyük ekonomisi için kritik duyarlılık raporu açıklandı. Duyarlılık göstergesi 15,1 puanla sert gerilerken bankacılık stresi sonuçlara yansıdı.
Bankacılık Korkusu Alman Ekonomik Duyarlılığını Vurdu
HABER GİRİŞ

Almanya’da ekonomik duruma ilişkin değerlendirmeler Mart’ta sert geriledi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi bir önceki aya göre 13’e geriledi.

28,1’lik Şubat okumasından 15,1 puanlık sert düşüş oldu. Ancak beklentiler pozitif bölgede kaldı. Almanya’da ekonomik durum değerlendirmesi marjinal olarak kötüleşti. İlgili gösterge Mart’ta eksi 46,5 puanda, bir önceki aya göre 1,4 puan daha düşük.

Alman Zew Endeksi Düşüş
Kaynak: ZEW

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach, UBS’nin Credit Suisse tarafından satın alınmasıyla iyice artan bankacılık krizi endişelerini vurguladı. Mart anketinde mevcut beklentiler hakkında şöyle konuştu:

“Uluslararası finans piyasaları güçlü bir baskı altında. Bu yüksek düzeydeki belirsizlik, ZEW ekonomik duyarlılık göstergesine de yansımaktadır. Bankaların kazanç gelişimine ilişkin değerlendirme, hala biraz olumlu olsa da önemli ölçüde kötüleşti. Sigorta sektörüne yönelik tahminler de önemli ölçüde geriledi.”

Öte yandan ZEW anketi, Euro Bölgesi’nin ekonomik gelişimine ilişkin görüşlerin de Mart ayında önemli ölçüde kötüleştiğini gösterdi. Buna göre okuma, 19,7 puan düşüşle 10 puan seviyesinde gerçekleşti. Durum göstergesi şu anda bir önceki ayın değerinin 3 puan altında eksi 44,6 puana indi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.