Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Ekonomik Duyarlılık Göstergesi 1 Yılın Zirvesinde

Almanya’da ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerde güçlü iyileşme var. Kritik veri, durumun düzeleceğine işaret ediyor.
Almanya’da Ekonomik Duyarlılık Göstergesi 1 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW raporunun Şubat sayısı yayımlandı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi bir önceki aya göre 28,1’e yükseldi.

Ocak verisinden 11,2 puan artan gösterge veri, bir yılın en yüksek seviyesi olurken aynı zamanda 22 yönündeki piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşti.

Yatırımcı duyarlılığı, ekonominin tüketici ile ilgili bölümlerinin yanı sıra enerji ve ihracata yönelik sektörlerdeki yüksek kâr beklentilerinden aldığı destekle art arda beşinci ayda yükseldi.

Almanya Ekonomik Duyarlılık Göstergesi
Kaynak: ZEW

Bankacılık sektörünün güven göstergesi, uzun vadeli faiz oranlarına ilişkin beklentilerinde artışın sürmesiyle 2004 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Mevcut ekonomik durumu ölçen gösterge ise 13,5 puan artarak eksi 45,1 oldu. Yine de negatif bölgede kaldı. ZEW anketinde iyimserliğin artışı öne çıktı.

GCM Yatırım Banner

Ankete katılan analistlerin yaklaşık yüzde 42,1’i ekonomik durumun altı ay içinde düzeleceğini tahmin ederken, yüzde 43,9’u değişiklik olmayacağını ve yüzde 14’ü daha kötüye gideceğini tahmin etti.

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach, beklentilere ilişkin şöyle değerlendirmede bulundu:

“Katılımcıların büyük bir kısmı ekonomik koşulların altı ay içinde iyileşmesini beklese de mevcut durum hala nispeten elverişsiz olarak değerlendirilmektedir.”

Öte yandan finansal piyasa uzmanlarının Euro Bölgesi’nin ekonomik gelişimine ilişkin görüşleri de Şubat ayında önemli ölçüde iyileşti. Gösterge, 13 puan artışla 29,7 seviyesine ulaştı. Euro Bölgesi için enflasyon beklentileri eksi 83,4 puan seviyesinde neredeyse sabit kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.