Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakır Artan Faiz İndirimi Beklentisiyle 3 Haftanın Zirvesinde

Bu hafta içerisinde faiz indirimi umutlarını artıran açıklamalar, bakır fiyatında artışı beraberinde getirdi. Fiyatlar 3 haftanın zirvesini gördü. Detaylar şöyle...
Bakır Artan Faiz İndirimi Beklentisiyle 3 Haftanın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Bakır fiyatları, üç haftadan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yükseliş, ABD’deki faiz oranlarına ilişkin olumlu beklentilerin büyümeye bağlı metallere olan ilgiyi artırmasıyla son yedi haftanın ilk haftalık kazancını getirdi.

Londra Metal Borsası’nda (LME) üç ay vadeli bakır fiyatı, 12 Haziran’dan bu yana en yüksek seviye olan 9.991 doları gördü. Resmi açık piyasa işlemlerinde ise yüzde 1,1 artışla metrik ton başına 9.993 dolara yükseldi.

Bu hafta toplamda yüzde 4’lük bir artış yaşanmış oldu. ABD Comex vadeli bakır kontratları ise yüzde 2,9 değer kazanarak libre başına 4,70 dolar seviyesini gördü.

Bakır 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

ING emtia analisti Ewa Manthey, FED’in faiz oranı patikasının bakırın kısa vadeli fiyat görünümünü yönlendirmeye devam edeceğine inandıklarını, ancak ABD’deki faizlerin daha uzun süre yüksek kalması halinde, bunun daha güçlü bir dolara ve daha zayıf yatırımcı duyarlılığına yol açacağını söyledi. Bu durumun bakır fiyatlarının düşmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Piyasalarda, FED’in Eylül ayında faiz indirimine gideceğine dair kuvvetli bir inanç hakim. CME FedWatch verilerine göre, Eylül ayında faiz indirimi ihtimali yüzde 66’nın üzerinde fiyatlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan artan stoklar, bakırın daha fazla değer kazanma potansiyelini sınırlıyor. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen depolardaki stoklar bu hafta yüzde 0,7 artarken, LME verileri, LME’ye kayıtlı depolardaki stokların ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın