Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Lüks Araç İthalatında Usulsüzlük Açıklaması

Ticaret Bakanlığı, lüks araç ithalatında yapılan usulsüzlüğe dair bilgilendirmede bulundu. Açıklamada 530 milyon TL’lik usulsüzlük tespit edildiği bilgisi verildi.
Bakanlıktan Lüks Araç İthalatında Usulsüzlük Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, lüks araç ithalatında tespit edilen usulsüzlüğe dair atılan adımlar hakkında açıklamada bulundu. Araştırmalar sonucunda 358 aracın ülkeye sokulduğu ve 530 milyon TL’lik zararın olduğu belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, paralel ithalat yoluyla yapılan lüks araç ithalatlarında, piyasada haksız ticari avantaj elde etmek amacıyla gerçeğe aykırı belgeler ile gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin işlem yapan firmalara yönelik inceleme ve soruşturmaların devam ettiği bilgisi verildi.

Yapılan incelemeler sonucu firmalar tarafından gerçekleştirilen muhtelif marka/model lüks araç ithalatlarında, düşük kıymetli sahte/çifte faturalar ve sahte A.TR Dolaşım Belgeleri kullanılarak 358 adet lüks aracın ülkeye sokulduğu belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, soruşturma raporları ile bahsedilen işlem ve eylemleri yapan firma ve şahıslar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu ve araçlara el konulması talep edildiğini bildirdi.

Açıklamada bu işlemlerden kaynaklanan yaklaşık 530 Milyon TL tutarındaki kamu zararının ilgili firmalardan tahsil edileceği ifade edildi.

Şimdi Kayıt Olun

Bakanlık lüks otomobil ithalatlarındaki usulsüzlüklerin ve haksız rekabet eylemlerinin engellenmesi amacıyla denetimlerin sürdürüldüğünü bildirdi. Kamu maliyesinin haklarının korunması ve gümrük mevzuatına uygun şekilde işlem yapılması için gerekli tüm tedbirlerin kararlılıkla alınacağı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.