Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Deprem Bölgesi için Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, afet bölgesinde kısa çalışma ödeneği kapsamında yaklaşık 110 bin vatandaşa ödeme yapıldığını bildirdi. Detaylar;
Bakanlıktan Deprem Bölgesi için Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, geçen yıl yaşanan Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından afet bölgesindeki vatandaşlara Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği kapsamında yapılan ödemelere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında, bölgedeki 110.022 vatandaşa 1 milyar liraya yaklaşan tutarda (934 milyon 808 bin 294 TL) ödeme yapıldığı belirtildi.

Bugüne kadar 80.647 depremzede vatandaşa 697 milyon 902 bin 508 TL tutarında nakdi ücret desteği sağlandığı bilgisi verildi.

Bakanlıktan Kısa Çalışma Ödeneği Rakamları
Kaynak: X / @csgbakanligi

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Asrın Daynışması” kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği programlarıyla deprem bölgesi illerinde işçilerin ve işverenlerin yanında olunduğu belirtildi.

Açıklamada, gerekli prim şartlarını taşımadığı için işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlara yönelik başlatılan nakdi ücret desteği uygulamasıyla 81 bin kişiye yaklaşık 695 milyon lira ödemede bulunulduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesinde bazı esnekliklerin sağlandığı Toplum Yararına Programlardan 57 bin 57 kişinin yararlandığı ve 7 milyar lira ödenek tahsis edildiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile deprem bölgesindeki kamu görevlilerine 6 ay süreyle 2 bin 59 lira tazminat ve 972 lira fazla çalışma ücreti olmak üzere aylık 3 bin 31 lira ödeme yapıldığı bilgisi verildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: X / @csgbakanligi

Açıklamada, deprem bölgesi için mücbir sebep halinin 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatılmasıyla iş verenlerin, sigortalıların ve vatandaşların çeşitli yükümlülüklerinin süresi içinde yerine getirilmiş sayıldığı, bazı yükümlülüklerinin ertelendiği ve yapılandırma başvurularının düzenlendiği de ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.