Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Volvo’nun Rusya’daki Varlıklarının Devredildiğini Duyurdu

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, İsveçli kamyon üreticisi Volvo AB'nin Rusya'daki varlıklarının bir Rus yatırımcıya devredildiğini duyurdu. Detaylar haberde;
Bakanlık Volvo’nun Rusya’daki Varlıklarının Devredildiğini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla İsveçli kamyon üreticisi Volvo AB’nin Rusya’daki varlıklarının ismi şu an için gizli tutulan bir Rus yatırımcıya devredildiği belirtildi.

Volvo, Şubat 2022 itibarıyla Rusya’daki tüm satış, servis ve üretimi askıya almıştı. 2021 yılında Rusya, yaklaşık 372 milyar İsveç kronu (33,4 milyar dolar) olan net grup satışlarının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyordu.

Bakanlık: Yerli Bir Ortak Belirlendi

Bakanlık, yeni sahibiyle birlikte, “şirketin Kaluga tesisinde üretimin daha da geliştirilmesi için yerli bir ortak belirlediğini ve üretimi mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatmak için çalışmaların devam ettiğini” bildirdi.

Bakanlık yeni sahibin ya da yerli ortağın kimliğini açıklamadı, ancak Rusya’nın devlet tüzel kişilikleri sicili Volvo’nun Kaluga tesisi de dahil olmak üzere varlıklarının iş adamı Igor Kim’in operasyonel kontrolü altında olduğunu söyledi.

Kim’in otomobil perakendeciliğindeki iş ortağı Alexei Sannikov’un, yılda yaklaşık 15 bin kamyon kapasitesine sahip Kaluga fabrikasının başına geçeceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Volvo, Moskova’nın 2022 başlarında özel askeri operasyon olarak adlandırdığı Ukrayna’yı işgalinin ardından iş yapmanın imkansız hale gelmesi nedeniyle Rusya’daki iştiraklerini ve fabrikalarını genellikle yüksek indirimli ya da sembolik fiyatlarla bırakan birçok Batılı firma arasına girmiş oldu.

Ülkede daha önceden Mercedes, Renault, Nissan ve Volkswagen gibi firmalar da faaliyetlerini sonlandırmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.