Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Telefon Harcı Mağdurları için Çalışma Başlattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın telefon harcını zamdan önce ödeyen ve sorun yaşayan vatandaş için çalışma başlattığı öne sürüldü. Detaylar haberde;
Bakanlık Telefon Harcı Mağdurları için Çalışma Başlattı
HABER GİRİŞ

Yurt dışından telefon alan vatandaşlara yönelik 7 Temmuz 2023’teki Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle telefon kayıt işlemi ücreti 6 bin 91 liradan 20 bin liraya yükseltilmişti. Telefon harcına yapılan düzenlemenin ardından yüz binlerce vatandaş 7 Temmuz’da telefonlarını zamsız bedelle kayıt ettirebilmek için vergi dairelerine gitmişti.

Kayıt işlemlerini yapan vatandaşların bir kısmının 7 Temmuz’da harcı yatırdıktan sonra Uluslararası Mobil Cihaz Kodu’nu (IMEI) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) kayıt ettirmedikleri belirlendi.

Sabah’ın haberinde vatandaşların telefon kaydını sorgulattıklarında “IMEI kayıt bilgisi bulunamamaktadır” mesajı ile karşılaştığına işaret edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Çözüm Arıyor

Telefonlarını yeniden kaydettirmek için 20 bin lira harç bedelini yatırmaları talep edilen vatandaşın mağduriyeti içinse çözüm arandığı bildirildi.

Temmuz’da harcını yatıran kişiler, o tarihte yatırdıkları tutarın geçerli sayılarak bir defaya mahsus olarak kayıtlarının gerçekleşmesi için çabalıyor. Sabah haberinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ise bu fikre sıcak bakmadığı ancak konuyla ilgili bir çalışma başlattığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Vatandaştan Yeni Harç Miktarını Ödemeleri Talep Edilecek

Bakanlığınsa mevcutta harcını yatırıp telefonunu kayıt ettiremeyen kişilerin 6 bin 91 liralarını vergi dairelerinden geri alarak düzenlenmiş olan 20 bin lira harç bedelini yatırmalarını talep edeceği ileri sürüldü.

Böylece 7 Tammuz’da yükseltilmiş olan 20 bin lira harç bedelini ödeyen vatandaşların, telefonlarını kayıt ettirebileceklerine dikkat çekildi.

Haberde, bazı kullanıcıların 6 bin 91 liralık kayıt ücretlerini yatırmalarına rağmen cep telefonlarında sinyal verilerinin kaybolduğunu söylediği vurgulandı. Vatandaşların, IMEI cep telefonu eşleştirme yapmak istediklerindeyse “IMEI kayıt bilgisi bulunmamaktadır” hatası aldıkları kaydedildi.

Hata alan ve 20 bin TL ödemek istemeyen cep telefonu sahipleriyse mağduriyetlerinin giderilmesi için sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulundu. Bazı kullanıcılar ise BTK’yı aradıktan sonra sorunlarının çözüldüğünü öne sürdü

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.