Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt Dışından Getirilen Telefonların İzin Harcı Yükseltildi!

Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre harçlarda ve vergilerde artış yapıldı.
Yurt Dışından Getirilen Telefonların İzin Harcı Yükseltildi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarının yeniden belirlenmesine 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun mükerrer 138. Maddesi gereğince karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre maktu harç tutarı ve yurt dışından yolcu ile birlikte getirilen telefonların kullanım izin harcında artışa gidildi.

Buna göre 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarı yüzde 50 oranında artırıldı. Söz konusu karar kapsamında, Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçları yer alıyor.

Trafik harçları kapsamında bulunan “sürücü belgesi harçları” başlıklı bölüm değişikliğe dahil edilmedi.

Kararda yer alan bir diğer önemli değişikliğe göre ise yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı (IMEI kayıt ücreti) 20.000 TL’ye yükseltildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tutar bu yılın Ocak ayında 6.091 TL olarak belirlenmişti.

Tüketici kredilerinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BMSV) yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarılırken, at yarışlarında yüzde 14, vergi spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde yüzde 10 ve diğer şans oyunlarında yüzde 20 oranında artış yapılmasına karar verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.