Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık: Süt Ürünlerine Artık Bu İfadeler Yazılmayacak

Tüketicileri korumak ve belirli bir standardın yakalanması amacıyla süt ürünleriyle ilgili yeni düzenleme duyuruldu. İşte detaylar;
Bakanlık: Süt Ürünlerine Artık Bu İfadeler Yazılmayacak
Yorum

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın süt ürünlerini kapsayan yeni düzenlemesi Resmi Gazete yayımlandı. Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği adındaki düzenleme ile vatandaşları yanıltıcı ifadelerin kullanması önlenecek. Ayrıca fermente süt ürünlerinin üretiminden tüketimine kadar sahip olması gereken tüm özellikler belirlendi.

Düzenlemeyle kefir ürününün tanımı tekrar yapıldı. Süzme yoğurt ve ısıl işlem görmüş süt ürünleri için yeni kriterler eklendi.

Ayranla ilgili tuz oranı değiştirildi ve yüzde 1’den yüzde 0,8’e düşürüldü.

Tebliğ çerçevesinde süt ürünlerinin üretiminde kullanılan starter kültürlerin etiket bilgilerinin belirtilmesi mecburi oldu. Ayrıca ürünlerde laktaz enzimi hariç hiçbir enzimin kullanılmayacağı belirtildi.

Üretilecek ürünlerde farklı hayvan türüne ait süt kullanılması halinde hayvan türlerinin adlarının etiketle belirtilmesi koşulu getirildi.

Süt ve süt ürünlerinde aroma vericilerin kullanımı yasaklandı.

Yanıltıcı İfadeler Yasaklandı

Süt ürünlerinin etiketlerinde köy, ev, yüzde 100 , çiftlik, geleneksel gibi ifadelerin yer almaması için düzenleme yapıldı. İhracatı oldukça yüksek olan ve peynir mayası kullanılmadan üretilen labne, tebliğ kapsamına dahil edilmedi.

Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği düzenlemesi için üreticilere ve gıda işletmelerine 31 Aralık 2023’e kadar süre tanındı.

Düzenlemeler ile Avrupa Birliği’ne uyum sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca taklit ve tahşiş ifadeleri içeren sahte etiketlerin önlenmesi planlanıyor. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu