Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Hafize Gaye Erkan’la İlgili İddialara Noktayı Koydu

Son günlerde Hafize Gaye Erkan ile ilgili çeşitli iddiaların ardından, Hazine ve Maliye Bakanlığı sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ayrıntılar geliyor…
Bakanlık Hafize Gaye Erkan’la İlgili İddialara Noktayı Koydu
HABER GİRİŞ

Bir süredir eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yeni alacağı görev yerlerine ilişkin iddialar ortaya atılmıştı. Basında çıkan bu iddiaların ardından, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olarak atanacağı, Exim Bank, Vakıfbank ve Vakıf Katılım’ın yönetim kurulu başkanlarının görevlerine son verileceğine yönelik iddiaları yalanlayan Bakanlık, “Bu haberler spekülasyon niteliğinde olup, masabaşı uydurmalardır” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Haziran ayı başında Hafize Gaye Erkan’ı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı olarak atayacağı ve bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ikna ettiği iddia edilmişti.

Haberde ayrıca, Exim Bank Genel Müdürü ve VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar, Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akbel ve Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran’ın görevlerine son verileceği iddiası yer almıştı.

Bir başka haberde ise Hafize Gaye Erkan’ın OECD Türkiye daimi temsilcisi olarak atanacağı öne sürülmüştü. TCMB’nin ilk kadın başkanı Hafize Gaye Erkan, Erkan, 8 Haziran 2023’te göreve başlamış ve Şubat ayında görevden affını isteyerek istifa etmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.