Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Duyurdu: Yeşil Pasaportta Süre Uzatma İşlemi Başladı

İçişleri Bakanlığı, süresi dolan ya da dolmasına 1 yıldan az kalan yeşil pasaportlardaki süre uzatma işleminin bugün başladığını duyurdu. Detaylar altta;
Bakanlık Duyurdu: Yeşil Pasaportta Süre Uzatma İşlemi Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, süresi dolan hususi (yeşil) pasaportların geçerlilik süresini uzatma işlemlerinin bugün başladığı bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında, pasaportların geçerlilik süresinin uzatılması işleminin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce başlatıldığı söylendi.

Yeşil pasaportlardaki geçerlilik süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması nedeniyle, süresi dolan ya da dolmasına bir yıldan az süre kalan pasaportların 1 Eylül tarihinden itibaren geçerlilik süresinde uzatma işlemine başlandığı bildirildi.

Süre uzatma işleminin ise ücretsiz yapıldığı bilgisi verildi.

Geçerlilik Süresi En Fazla 5 Yıl Uzatılacak

Bakanlık açıklamasında, hususi pasaportların geçerlilik süresinin uzatma işlemi kapsamında 1 Haziran 2010 tarihinden sonra düzenlenmiş ve fiziki olarak iptal edilmemiş pasaport ile il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine şahsen müracaat edileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Hak sahiplerinin pasaport süresini en fazla beş yıl uzatabileceği belirtildi. Uzatma işleminde yer alan diğer hususlar şöyle sıralandı:

Basım aşamasında bekleyen başvuruların dışında, uzatma işleminde çalışanlardan talep formu, emeklilerden ise sistemde kayıtlı değilse emekli belgesi istenecek.

Hak sahibinin çocuklarına ilişkin başvurularda Pasaport Kanununda belirlenen ve 25 olan yaş sınırı ile diğer şartlar doğrultusunda uzatma işlemi yapılacak.

Yetişkin olmayanların pasaportlarında süre uzatımı işlemi, yasal temsilcilerin muvafakatı alınarak yürütülecek.

Yerli Pasaporta Geçiş Yapılana Kadar Acil Pasaport Talepleri Karşılanacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen gün yeni nesil yerli pasaport basılacağı haberini kamuoyuyla paylaşmış, çalışmaların Ağustos sonunda bittiğini duyurmuştu.

Bugün bakanlıktan yapılan açıklamada, yerli pasaporta geçiş süreci tamamlanıncaya kadar vatandaşların acil pasaport taleplerinin de karşılanmaya devam edeceği eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.