Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı: Stokçu Araç Bayilerine 17,8 Milyon TL Ceza

Liste fiyatı üzerinden elde ödeme isteyen ve stokçuluk yapan araç bayilerine 17,8 milyon TL ceza kesildi. İşte detaylar;
Bakanlık Açıkladı: Stokçu Araç Bayilerine 17,8 Milyon TL Ceza
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, firmaların piyasada sıkışmaya sebep olan ve tüketicilerin ürünlere ulaşmasını engelleyen faaliyetleri stokçuluk olarak kabul ediyor. Bakanlık 16-22 Mayıs tarihlerini kapsayan süreçte yapılan denetimlerde, Ankara’da yetkili bir bayi tarafından taşıtın liste fiyatı üzerinde elden ödeme istendiği ortaya çıktı.

Ayrıca Bursa ve Adana’da bir yetkili bayinin iki ayrı şubesi tarafından müşterilerin aksesuar almaya zorlandığı tespit edildi.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun kararı kapsamında bayilere üst sınırdan 4 milyon 458 bin 600’er TL olmak üzere toplamda 17 milyon 834 bin 400 TL idari para cezası uygulandı.

Açıklamada, söz konusu yetkili bayilerin ikinci el araç ticareti yetki belgelerinin iptal edileceği, işletmelerin bir yıl süreyle ikinci el taşıt ticaretiyle iştigal etmelerinin engelleneceği belirtildi.

Bakanlık tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, mevzuata aykırı faaliyetlerin tespit edilmesi durumunda kabahatli işletmeler hakkında üst sınır üzerinden idari para cezası uygulanmaya devam edileceği bildirildi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.