Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Açıkladı: EYT’liler Yeşil Pasaport Hakkından Mahrum Kalmayacak

Ticaret Bakanlığı, işi gereği yeşil pasaport hakkı kazanan ancak emekliliğe ayrılan EYT’lilerin pasaportlarını iade etme durumuna açıklık getirdi.
Bakanlık Açıkladı: EYT’liler Yeşil Pasaport Hakkından Mahrum Kalmayacak
Yorum

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin mart ayında hayata geçirilmesinin ardından çok sayıda vatandaş emeklilik hakkı kazanmış oldu. En düşük emekli maaşının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmasına rağmen açlık sınırının altında kalması ise emekliliğe ayrılan vatandaşların geçim derdini katladı.

EYT’liler, emekli olduktan sonra çalışmaya devam etme kararı aldı. Ancak bu kez de kimi iş alanlarındaki haklardan faydalanamama durumu ortaya çıktı. İhracatçılara verilen yeşil pasaportun geri alınıp alınmama durumu gelen son bilgilerle netlik kazandı.

Ticaret Bakanlığı, yeşil pasaporta sahip özel şirket yöneticileri ile çalışanların EYT düzenlemesinden faydalanıp iş hayatına geri döndüklerinde pasaport haklarını kaybetmeyeceklerini duyurdu.

Bakanlığın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ihracatçı şirketlerin ihracat tutarlarının belirli bir seviyenin üzerinde olması durumunda şirket sahipleri ile ortaklarının yanı sıra çalışanların da hususi damgalı pasaport sahibi olduğu hatırlatılarak, EYT düzenlemesi kapsamında olan ve emekliliğe ayrılan şirket personelinin de bu açıdan değerlendirildiği söylendi.

Emekliliğe ayrılan kişilerin ihracatçı firmanın sahibi ya da ortağı olmayıp, firma çalışanı vasfında olması durumunda işten çıkışlarının yapıldığında pasaport hakkını yitirecekleri belirtildi.

Fakat bahsi geçen firmaların yeşil pasaport kontenjanından faydalanan ve işten ayrıldıktan sonraki 3 iş günü içerisinde yeniden aynı firmada işe başlayan kişilerin pasaportlarını iade etmek zorunda olmayacağı bildirildi.

Özetle işinden ayrılıp emekli olan EYT’lilerin aynı firmada işe girişleri ilk 3 günde yapıldığında pasaportları kullanıma açık olacak ve pasaport hakkından mahrum bırakılmayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu