Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’lilere Bir Müjde Daha! Çalışanların Maaşı Artacak

Emekliliğe ayrıldığında gelirinde düşüş yaşamaktan çekinen EYT’liler için sevindirici haber gündeme geldi. Çalışmaya devam edenler 3 hak elde edecek.
EYT’lilere Bir Müjde Daha! Çalışanların Maaşı Artacak
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanacak vatandaşlar emekli maaşı ile geçim derdi yaşamaktan çekindiği için emeklilik hakkından feragat etmeye hazırlanırken yeni bir bilgi kamuoyuyla paylaşıldı.

Emekli olup çalışmaya devam edenlerin yeni yılda 8 bin 506 liraya çıkan asgari ücretten de fazla maaş alabilecekleri öğrenildi.

638 liralık net maaş farkı alan emekli asgari ücretlinin 9 bin 144 lira maaş alabileceği bildirildi.

Konuya ilişkin yazı kaleme alan Hürriyet yazarı Ahmet Karabıyık, EYT düzenlemesinden faydalananların net asgari ücrette göreceği artışın yanı sıra emekli maaşı ve kıdem tazminatında da yararlanma hakkının olduğunu belirtti.

Emekliliğe ayrıldıktan sonra aynı işyerinde çalışanların böylece üç avantaj birden kazanacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

“Teşvik Amacıyla İşveren Sigorta Prim Yükünde İndirim Planlanıyor”

Çalışanlar için avantajlı görülen bu senaryoda işveren tarafı ise dezavantajlı konumda yer alıyor.

Çalışanın brüt ücreti için işveren payı toplamda 17,5 olurken, bu oran emekliler için yüzde 24,5 olarak hesaplanıyor.

Karabıyık’ın aktardığına göre kalifiye işgücü kaybının yaşanmaması için EYT düzenlemesine işverenler için de madde eklenebilir. Böylece teşvik amacıyla işveren sigorta prim yükünde indirime gidilebilir.

Söz konusu senaryonun planlandığını söyleyen Karabıyık, Meclis’ten geçtikten sonra uygulamaya alınacak EYT yasasına işveren prim desteğinin eklenebileceğini kaydetti.

Net Maaş Nasıl Artıyor?

Çalışanların maaşına yüzde 15’lik sigorta primi kesintisi uygulanırken, bu oran emekli olan çalışanlar için yüzde 7,5 oranına düşüyor.

Yarı yarıya düşen prim kesintisiyle birlikte net maaşta artış gerçekleşiyor. Böylece emekli olan ve asgari ücretle çalışmaya devam eden biri daha yüksek ücret alabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.