Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank: Türkiye’den Enerji Konusunda Yardım İsteyenler Var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, katıldığı bir ödül töreninde Türkiye'nin başarılarına değinerek enerji krizine yönelik önemli açıklamalar yaptı. İşte detaylar...
Bakan Varank: Türkiye’den Enerji Konusunda Yardım İsteyenler Var
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Tekstil Sektöründe İhracata Değer Katanlar Ödül Töreni’nde Türkiye’nin tekstil sektöründeki yerine ve dünya genelinde etkili olan enerji kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank, Türkiye’ni dünyanın en büyük 5.tekstil üreticisi ve ihracatçısı konumuna yükseldiğini söyledi. Türkiye’nin bu başarıyı daha ileriye taşıyabileceğini aktardı. En kısa sürede dünya liderliğine oynayabileceğimizi bildirdi.

Tekstil sektörünün, AR-GE, tasarım ve inovasyonu merkezine alan yaklaşımıyla küresel pazarlarda rekabet edecek ürünleri Türkiye’de ürettiğini söyledi. 30 milyar doları aşan ihracatın bunun en büyük kanıtı olduğunu vurguladı.

“Oluşturulan Fonlarla Girişimciliğe Katkı Sağladık”

Bakan, Avrupa’da ve Amerika’daki resesyon riskine rağmen Türkiye’de sektörlerin hala canlı olduğuna değindi. Tekstilde ve diğer sektörlerde yatırım, üretim, istihdam ve ihracatta asal taviz vermediklerini dile getirdi. Organize sanayi bölgeleri, endüstri bölgeleri, sanayi siteleri inşa ettiklerini belirterek ülkenin sanayi altyapısının güçlendiğini aktardı. Oluşturulan fonlarla yenilikçi girişimciliğe katkı sağladıklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde de fon buluculuğu ile ilgili değerlendirmede bulunan Varank, başarılı işlere imza attıklarını belirterek, bunun bir adım öteye taşınmasına karar verdiklerini açıkladı. Finansal getirisiyle sosyal ve çevresel etkiyi odağına alan bir girişim sermayesi fonunu ilk kez Türkiye’ye kazandırmayı amaçladıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Bazı Ülkeler Türkiye’den Enerji Konusunda Yardım İstiyor”

Dünyada etkili olan enerji sorununa değinen Varank, Avrupa ülkelerinin enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu doğalgaz tedariği konusunda Türkiye’den yardım isteyen ülkelerin olduğunu söyledi.

Rusya’nın sıkıntı çıkarması takdirde ülkenin bu kışı zor geçireceğini kaydetti. Türkiye’nin bir enerji koridoru olduğunu aktardı. Enerji ve emtia fiyatlarındaki artışların küresel bir problem haline geldiğini belirten Varank, ülkenin bu gelişmelerden etkilendiğini fakat sanayide elde edilen başarılara gölge düşürmediğini ifade etti.

Bakan Varank, ayrıca dün katıldığı 15. Ankiros Uluslararası Demir-Çelik, Döküm, Demirdışı Metalürji Teknolojileri, Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı”nın açılışında ülkenin metal sektöründeki başarılarına değindi. Türkiye’nin bugün 40 milyon ton çelik üretimiyle Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada yer aldığını anımsattı. Artık dünyada çelik sektörü denildiğinde Türkiye’nin akla geldiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.