Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Yatırımcıya Müjde Dedi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bugüne kadar 900 projenin ticarileşip, 40 milyon dolarlık yatırım çekmeyi başardıklarını paylaştı. İşte detaylar;
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Yatırımcıya Müjde Dedi!
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TechAnkara Proje Pazarı etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Ankara’nın girişim ekosistemi için önemli bir görevin yerine getirildiğini söyledi. Etkinliğin, girişimcilerin tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandığı ve çözüm odaklı olduğu bildirildi.

Varank konuşmasında, 3 yıl önceki “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonu ile hazırlanılan Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı.

TechAnkara Proje Pazarı etkinliğinde bugüne kadar binin üzerinde projenin görücüye çıktığını ileten Varank, bunlardan yaklaşık 900’ünün ticarileşmeyi başardığını kaydetti. Şirketlerin projelerden bazıları ile toplamda 40 milyon dolarlık yatırımı çekmeyi başardığını ekledi.

Finansman konusunun girişimcilerde büyük soru işareti oluşturduğunu belirten Varank, “Biz de gerek kendi kurduğumuz gerekse destek verdiğimiz fonlarla girişimcilerimizin daha rahat erişebileceği kaynakları oluşturuyoruz.” dedi.

Türkiye’de Kitlesel Fonlama Uygulamaya Giriyor

Tech-InvesTR, Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Girişim Sermayesi Fonu ve Bilişim Vadisi Yatırım Fonu’nun ciddi bütçe aktarılan fonlardan sadece birkaçı olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Yeni uygulamaların devreye girmesi için çaba harcandığını ileten Varank, “Bir müjdeyi girişimcilerimizle paylaşmak isterim.” dedi.

Daha önce Türkiye’de kitlesel fonlamanın adının olduğu ama uygulamasının olmadığını belirterek, Ankara Kalkınma Ajansıyla işleyen yatırımcıların faydalandığı kitlesel bir fonlama mekanizmasının devreye sokulduğunu vurguladı.

Etki Yatırımcılığı Türkiye’nin Gündemine Girecek

Fon Bulucu’nun çok güzel işlere imza atığına dikkat çekilerek, bunun bir adım öteye taşınmasına karar verildiği açıklandı. İklim, çevre, enerji ve sosyal krizleri odağına alan etki yatırımcılığının son dönemde tüm dünyada öne çıkan bir alan olduğunun altı çizildi.

Varank, “Bu kapsamda finansal getirisiyle sosyal ve çevresel etkiyi odağına alan bir girişim sermayesi fonunu ilk kez ülkemize kazandırmayı amaçlıyoruz.” diyerek uygulamanın Ankara Kalkınma Ajansı ile devreye alınacağını duyurdu.

İlgi duyan girişimcilerin ve yatırımcıların bu uygulamayı Ankara Kalkınma Ajansından takip edebileceğini açıklayarak, tavsiyede bulundu.

Etki yatırımcılığının Türkiye’nin gündemine gireceği ve çok başarılı girişimcilere ön ayak olunacağını ifade eden Varank, açıklamalarının ardından etkinlik kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye giren girişimcilere ödüllerini takdim etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.