Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Uraloğlu Türkiye’nin Kruvaziyer Turizminde Rekor Bekliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, kruvaziyer yolcu sayısındaki artışa dikkat çekerek yıl sonuna kadar sayısının 1 milyonu geçmesini beklediklerini belirtti.
Bakan Uraloğlu Türkiye’nin Kruvaziyer Turizminde Rekor Bekliyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin limanlarına demir atan kruvaziyer gemi ve yolcu sayısına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulundu. Uraloğlu, Türkiye’nin turizmde talep gören ülkeler arasında olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin turizmde talep görmesinin kruvaziyer gemi ve yolcu sayısına da yansıdığını ifade ederek, yaz dönemiyle ülkeye turist girişlerinin yükseldiğine işaret etti. Nisan ayında da 88 bin 566 olan kruvaziyer yolcu sayısının Mayıs’ta 176 bin 840’a, Haziran’da 183 bin 407’ye ve Temmuz’da ise 209 bin 33 yolcuya yükseldiğini kaydetti.

2022 yılının Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde Türkiye’ye 341 bin 556 kurvaziyer yolcusu geldiğini paylaşan Bakan Uraloğlu, 2023 yılının aynı döneminde yüzde 66,7 artarak 569 bin 280’e ulaştığını kaydetti.

Yapılan Yatırımların Sağladığı Katkı Rakamlara Yansıdı

Kruvaziyer turizmine yönelik uzun senelerdir yatırım yapıldığını dile getiren Uraoğlu, kruvaziyer limanlarına yapılan yatırımların turizm ve ülke ekonomisine sağladığı katkının rakamlara yansıdığını ileri sürdü.

Yıl sonuna kadar rekor yolcu sayısına ulaşılacağını öngören Uraloğlu, kruvaziyer ulaşımla Türkiye’ye gelen yolcu sayısının yıl sonunda 1 milyonu geçmesini beklediklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Kruvaziyer Gemiler En Çok Kuşadası’na Yanaşıyor

Gelecek yıllarda da yıl sonu için beklenti olan sayının artarak devam edeceğine yönelik tahminde bulunarak, kruvaziyer gemilerinin en çok Türkiye’nin gözde turizm merkezleri ile İstanbul’a yanaştığını belirtti.

Söz konusu limanların ilk sırasında önemli lojistik hublarından biri olan Kuşadası’nın yer aldığını kaydederek, “Bunu İstanbul, Çeşme, Bodrum ve Çanakkale limanları takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bahsi geçen limanların sadece turizm açısından değil, yük taşımacılığında da çok önemli olduğuna vurguda bulunan Uraloğlu, ihracat amaçlı konteyner yüklemelerinin Temmuz’da yüzde 8,6 arttığının söyledi. Temmuz ayında transit konteyner elleçlemelerininse yüzde 46,3 yükseldiğini ekledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.