Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Dış Finansmana Erişimdeki Problemler Aşıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, ekonomiye yönelik atılan adımları takiben dış finansmana erişimdeki problemlerin aşıldığına işaret etti. İşte detaylar;
Bakan Şimşek: Dış Finansmana Erişimdeki Problemler Aşıldı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni ekonomi modelinin yansımalarına ilişkin Anadolu Ajansı (AA) muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, ekonomi politikalarında yürütülen rasyonel program sayesinde ülkeye olan güvenin giderek arttığına işaret etti.

Ekonomiye yönelik adımların ardından dış finansmana erişimdeki problemleri aştıklarını söyleyen Şimşek, Haziran ayından bu yana yurt dışından toplam 10,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağladığını bildirdi. Bunun ülke ekonomisine duyulan güvenin göstergesi olduğunu ileri sürdü.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch’in büyüme tahminlerini yükseltmesi ve Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primindeki (CDS) gerileme uluslararası piyasalarda da güven ortamının oluştuğunu gösterdi.

Son 1 ayda bankaların sağladığı finansmana işaret ederek, hükümete olan güvenin artmasıyla dış finansmanda yaşanan problemlerin de çözüldüğünü öne sürdü.

Reel Sektöre Yatırımcı İlgisi Arttı

Reel sektöre de yatırımcı ilgisinin arttığını ifade eden Bakan Şimşek, Arçelik’in de gittiği borçlanmada 400 milyon dolarlık finansman sağladığını bildirdi. Rönesans Holding’in de Temmuz’da UK Export Finance (UKEF) garantisi altında 781 milyon euro (yaklaşık 834,4 milyon dolar) tutarında kredi sağladığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Fiyat istikrarının önemine dikkat çeken Şimşek, “Kalıcı refah, yüksek büyüme, yüksek istihdam, ilave dış kaynak için olmazsa olmaz fiyat istikrarı. Fiyat istikrarını sağlamak için gerçekçi hedefler ortaya koyduk. Kaynakları tüketimden ihracata ve yatırıma yönlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rekabet gücünü kazanmak için finansman erişiminin uygun koşullarda olması gerektiğini söyleyerek, enflasyonu kalıcı şekilde tek haneye düşürüldüğünde firmaların makul maliyetlerle dünyadan 5-10 yıl vadeli kaynaklara erişeceğini savundu.

Söz konusu senaryonun yaşanması durumunda ise Şimşek, “Türkiye ile rekabet edecek fazla ülke olamayacak.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Orta Vadeli Program’ın (OVP) uluslararası piyasalara güven verdiğini vurgulayan Şimşek, OVP’nin enflasyonla mücadele, mali disiplin ve yapısal reform olmak üzere üç temel bileşeni bulunduğunu kaydetti. Programın dördüncü unsurunun ise dış kaynak olduğunu ekledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın