Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Attığımız Adımlar Sonuç Vermeye Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi yönetiminde doğru adımlar atıldığını ve zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Bakan Şimşek: Attığımız Adımlar Sonuç Vermeye Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomide atılan adımlar ve son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Hürriyet’e konuşan Şimşek, uygulanan politikaların Türkiye’ye pozitif bir ayrışma imkanı tanıdığını söyledi.

Ana hedef olarak fiyat istikrarı, mali disiplin ve yapısal dönüşümün ne çıktığını belirten Şimşek, uygulanan programın uluslararası alanda güven uyandırdığını ve somut sonuçları görmeye başladıklarını ifade etti.

‘CDS’teki Düşüş Başarımızın Göstergesi’

Bakan Şimşek risk primindeki düşüş, rezervlerdeki artış ve döviz kuru oynaklığının azalması başarıyı ortaya koyduğunu belirterek, “Ülkemizin risk primini gösteren CDS Mayıs’ta 700 baz puanın üzerindeydi, 13 Aralık itibarıyla 319 baz puana düştü.” diye konuştu.

Türkiye’nin risk primini gösteren CDS’in Mayıs’ta 700 baz puanın üzerinde olduğunu ve 13 Aralık itibarıyla 319 baz puana düştüğünü hatırlatan Şimşek, “Türkiye dahil gelişmekte olan 22 ülkenin CDS risk primi mayısa kıyasla ortalama 74 baz puan azalırken, ülkemiz risk priminde bunun çok üzerinde 370 baz puandan fazla bir azalış oldu” ifadelerini kullandı.

‘KKM Hesaplarından Çıkış Var’

Bakan Şimşek kurdaki oynaklığın azaldığını ve not görünümünün iyileştiğini dile getirdi. Kur Korumalı Mevduat hesaplarından (KKM) hesaplarından çıkış olduğunun bilgisini veren Şimşek, para politikasındaki normalleşme ile birlikte Türk Lirası getirilerin artmaya başladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

KKM stokunun 25 Ağustos’ta 3.3 trilyon lira olduğunu ve 1 Aralık itibarıyla bu tutarın 2.7 trilyon liraya gerilediğini belirten Şimşek 654 milyar liralık azalmanın meydana geldiğini ifade etti. Brüt rezervlerin arttığını ve Mayıs sonundan bu yana 41.7 milyar dolardan 140.1 milyar dolara çıkarak ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını sözlerine ekledi.

Kripto Para Düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto paralara ilişkin düzenleme çalışmalarında son aşamaya geçildiğini ve bu varlıklara yeni bir tanımlama getireceklerini söyledi. Platformların işleyişine yönelik düzenlemeler yapılacağını belirten Şimşek, SPK yasasında değişiklik yapılacağını ifade etti.

Vergi Yasaları Gözden Geçiriliyor

Bakan Şimşek vergide uygulanan yasaları gözden geçirdiklerini ve ilerleyen günlerde yeni reformlar yapacaklarını belirtti. Çalışmaları vergi tabanının genişletilmesi ve dolaysız vergilerin payının artırılması, kayıt dışılıkla mücadele gibi başlıklarda yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

Şimşek, OVP’de yer verildiği gibi vergi mevzuatında yer alan tüm istisna ve indirimleri gözden geçirdiklerini söyledi. Verginin tabana yayılması konusunu da açıklayan Şimşek, “Burada kastettiğim vergi vermeyen, kayıt dışında olanları, kayıt içine, sistem içine almak” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın