Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Kredi Risk Primi, 2021’den Bu Yana En Düşük Düzeyde

Ekonomi yönetiminin attığı adımlarla birlikte Türkiye’nin kredi risk primindeki düşüş devam ediyor. Türkiye için iyimser raporların gerekçesi ne? İşte detaylar;
Türkiye’nin Kredi Risk Primi, 2021’den Bu Yana En Düşük Düzeyde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminde (CDS) düşüş devam ediyor. Türkiye’de yeni ekonomi yönetiminin aldığı kararlar, enflasyonla mücadelede vurgu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerindeki artış, CDS verilerine yansıdı.

CDS, Mayıs ayındaki 700 baz puan seviyelerinden gerileyerek Mart 2021’den bu yana ilk kez 319 baz puana kadar indi.

TCMB’nin rezervlerine yönelik veriler 7 Aralık tarihinde paylaşılmıştı. Açıklanan son rakamlara göre toplam rezervler 140 milyar 149 milyon dolar düzeyine yükseldi.

Türkiye ekonomisine yönelik öngörülebilirliğin artması, yabancı yatırımcıların bakış açısını da etkiledi. Bunların yanında birçok önde gelen birçok uluslararası finans şirketi ve banka, Türkiye için iyimser raporlar paylaştı.

Analistler, 15 Aralık Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye ekonomisi için yapacağı değerlendirmenin yakından takip edileceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye için İyimser Raporlar

12 Aralık tarihinde Bank of America Analisti David Taranto, Türk bankalarına yönelik yaptığı analizde Türk bankaları için alım tavsiyesi verdi. Taranto, özellikle Akbank (AKBNK), Garanti BBVA (GARAN), İş Bankası (ISCTR) ve Yapı Kredi Bankası’nın (YKBNK) piyasadaki rakiplerine göre daha iyi performans gösterdiğini ve hala cazip seviyede olduğunu belirtmişti.

Deutsche Bank ise Türkiye için hazırladığı raporda Türk lirasında carry trade’nin yükselme eğiliminde olduğunu belirtmişti. Carry trade, faizlerin düşük olduğu bir ülkenin para biriminin borçlanarak yüksek faiz getiren başka bir ülkeden faiz getirisi elde etmesi anlamına geliyor.

Bankadan analistler, Aralık ayı toplantısında faizlerin daha da artmasının carry trade için önemli bir gelişme olacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.