Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki’den Deprem Tehdidi ve Konut Açıklaması

Bakan Özhaseki, Marmara'da yaşanması muhtemel büyük bir deprem tehdidine karşı gece gündüz çalıştıklarını söylerken kentsel dönüşüm hakkında konuştu. Detaylar;
Bakan Özhaseki’den Deprem Tehdidi ve Konut Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, son dönemdeki en önemli gündem konularının Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri ile Marmara’da meydana gelebilecek büyük çaplı bir deprem felaketinin olduğunu belirtti.

İller Bankasınca düzenlenen Çevresel ve Sosyal Yönetim Sistemi Açılış Toplantısı’nda konuşma yapan Bakan, olası felaketlere karşı gece gündüz çalışmaya devam ettiklerine dikkat çekti.

Konuya ilişkin yapılan ve yapılması planlanan faaliyetlerden bahseden Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 680 bin konut ve 170 bine yakın sayıda iş yerinin yıkıldığı; hak sahiplerine verilecek 390 bin konut bulunduğu ve 307 binin ihalesinin yapıldığı bilgisini verdi.

46 bin konutu teslim ettiklerini, 1-2 ay içinde 30 bin konutun daha teslim edileceğini ifade etti.

Mehmet Özhaseki Deprem Çalışmalarından Bahsetti
Kaynak: X / @mehmetozhaseki

Olası büyük İstanbul depremine karşı çalışmaları aralıksız yürüttüklerine de değinirken Marmara Denizi ve çevresinin tam 7 şehir ve 20 milyon insanla büyük önem taşıdığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 47’sini oluşturan bu bölgede büyük bir depremin oluşturabileceği zararın en aza düşürülebilmesi amacıyla kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdıklarını aktardı.

2012 yılında çıkarılan yasayla birlikte bugüne kadar 2 milyon 250 bin konutu değiştirip dönüştürdüklerinin, şu an 425 bin civarında konutun inşaatlarının devam ettiğinin altını çizdi.

İklim değişikliğine de değinen Bakan, Birleşmiş Milletler raporlarına göre 2050’ye kadar dünyadaki ısı artışının bu hızla devam etmesi durumunda 216 milyon insanın yer değiştireceğine, bunun da birçok sıkıntıyı beraberinde getireceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın