Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Döviz, Asgari Ücret ve Enflasyona Dair Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir canlı yayında enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Dövizde sert yükselişin olmayacağını söyledi.
Bakan Nebati’den Döviz, Asgari Ücret ve Enflasyona Dair Açıklamalar
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, NTV’de katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Enflasyonun aralık ayında bir baz etkisiyle düşmenin başlayacağını söylediklerini hatırlatan Nebati, “Öngörüler bir bir gerçekleşiyor. Emtia fiyatlarının beklenmedik bir şekilde artmasına ve dünyanın tamamında enflasyonist baskı oluştu. Kurlardaki ralliyle beraber enflasyonu en şiddetli ülkelerden olduk.” açıklamasında bulundu.

Vatandaşların bunu çok ağır şekilde hissettiğini vurgulayan Nebati, enerji fiyatlarının sakinleşmeye başlaması ve kurdaki oynaklığın kabul edilebilir olmasıyla enflasyonun hissedilir oranda düşmesine neden olduğunu söyledi.

Son rakamların kendileri için olumlu yönde bir sürpriz olduğunun altını çizen Nebati, akaryakıt fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekti. Depremden dolayı enflasyonun etkisinin sınırlı olacağını belirtti.

Asgari Ücrete Ara Zam

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, asgari ücrete ve emekliye refah payına yönelik çalışmalara yönelik bilgilendirmede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Nebati, çalışan ve emeklilerin enflasyon karşısında zarar görmesini engelleyecek politika uygulandığını belirterek, “Asgari ücrete yüzde 100’e yakın artış, emekli ve memurlara da yüzde 85 artış oldu. 7 bin 500 üzeri alanların imkandan yararlanması gerekiyor diye tepki gösterildi. Çalışma Bakanlığı’mızla bir çalışma yapılıyor.” diye konuştu.

Toplu sözleşme gereği 6 puanlık bir ödeme ve enflasyon farkı olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye Ekonomi Modeli’yle ilgili konuşan Nebati, düşük faiz ile ülkeyi yönetebildiklerini gördüklerini ve ekonomi politikasında yapılacak kısmi düzeltmelerin devam edeceğini söyledi.

Dövizde Ralli Söylentileri

Piyasada seçim sonrası dolarda yükseliş olacağı söylentilerine yanıt veren Nebati, dövizde ralli yaşanacağına dair dedikoduların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Piyasanın faiz artırımı noktasında net bir duruşu olduğunu ifade eden Nebati, birilerinin yüksek faizi beklese de bunun gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Bakan Nebati son olarak kur korumalı mevduatın bu yıl sonlandırılmayacağını, bütçenin şu an sağlıklı olduğunu ancak ihtiyaç halinde adım atılacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın