Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Haksız Fiyat Artışlarını Değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son dönemde gündemde yer alan marketlerdeki haksız fiyat artışlarına ilişkin konuştu.
Bakan Nebati Haksız Fiyat Artışlarını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Nebati, fiyat artışları konusuna değindi.

Bakan Nebati, fiyat sabitleme ya da indirime gitme çağrısına birçok sektörün katılım gösterdiğini belirterek, “Sektörlerin talepleri üzerine görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Vatandaşların da haksız fiyat artışları karşısındaki bilinçli duruşu, enflasyonla mücadelede tamamlayıcı bir rol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

Perakende sektörünün tamamının bu çağrıya destek verdiğini aktaran Nebati, bu desteklerin daha da genişleyeceğini söyledi. Bakan Nebati enflasyonun makul seviyelerde olması ve yıl sonu hedefleriyle bağlantılı gerçekleşmesinin kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti. Ocak ayında enflasyonda eksi beklentilerinin olmadığını aktardı.

Yurt içi ve dışında yatırımcılarla yoğun görüşmeler içerisinde olduklarını belirten Bakan Nebati bu ay Avrupa’da görüşmelerinin olacağını, Şubat ayında ise G20 için Hindistan’a gideceklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında mevduat hesabı açmak için gerçekleştirdiği görüşmelere dair soruyu yanıtlayan Nebati, bu noktada görüşmelerin Körfez ülkeleriyle sınırlı olmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yeni Evim Projesi

Bakan Nebati açıklamalarının devamında, yakın zamanda duyurulan Yeni Evim Projesi’ne dair değerlendirmede bulundu.

Fırsatçılara karşı her türlü tedbiri aldıklarını aktaran Nebati, “Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar.” açıklamasında bulundu.

Konut fiyatlarının yükselmiş olmasının rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişlettiğini aktaran Nebati, ellerinde çok sağlam veriler olduğunu ve bu kangrenin üstesinden gelecek ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

Nebati’den İşsizlik Değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ayrıca bugün açıklanan Kasım ayı işsizlik rakamlarına dair açıklamalarda bulundu.

Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye Ekonomi Modeli’mizin temel taşlarından biri olan İstihdam, Kasım ayında bir önceki aya göre 285 bin kişi artarak 31,6 milyon kişiye ulaşmış ve böylece istihdamda Cumhuriyet tarihi rekoru bir ileri seviyeye taşınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Gelecek dönemde de temel önceliklerinin, vatandaşların gelir sahibi olmasını sağlayacak politikaları uygulamak ve daha fazla üreterek yeni iş imkânları sağlamak olduğunu belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın