Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşsizlik Oranı Kasım’da Değişkenlik Göstermedi

TÜİK Kasım ayının işsizlik verilerini açıkladı. Geçen yıl içerisinde yükseliş eğiliminde olan işsizlik oranları Ekim ayı ile aynı geldi.
İşsizlik Oranı Kasım’da Değişkenlik Göstermedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2022 dönemine ilişkin işgücü istatistiklerini paylaştı. Geçen yıl boyunca yükseliş kaydeden işsizlik oranları Kasım’da da benzer geldi.

TÜİK verilerine göre ülke genelinde 15 yaş ve üstü nüfusta işsiz sayısı Kasım ayında 23 bin kişi artarak, 3 milyon 576 bin kişi sayısına yükseldi. İşsizlik oranı geçen ay ile aynı gelerek yüzde 10,2 oldu.

İşsizlik oranı Kasım ayında erkeklerde yüzde 8,8; kadınlarda yüzde 12,9 olarak kaydedildi.

Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında düşüş eğilimine giren işsizlik oranı, Eylül’de kırılma yaşamıştı. Eylül ve Ekim aylarından itibaren işsiz sayısında artış görülmüştü.

Önceki raporlarda işsiz sayısı Ekim ayında yüzde 10,2 artışla 3 milyon 534 bin kişi olmuştu. Eylül ayında ise yüzde 10,1 artış oranıyla 3 milyon 482 bin kişi olarak kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner

İstihdam Edilenlerin Sayısında 285 Bin Kişilik Artış Yaşandı

TÜİK’in Kasım ayı raporuna göre istihdam edilenlerin sayısı aylık bazda 285 bin kişilik artışla 31 milyon 574 bin kişi oldu.

Bu artışla birlikte istihdam oranı 0,4 puanlık yükselişle birlikte yüzde 48,6 oranında kayda geçti.

İstihdam oranınki dağılıma bakıldığında; erkekler yüzde 65,7’lik, kadınlar yüzde 31,7’lik payı oluşturdu.

Genç Nüfusta İşsizlik Oranı yüzde 17,8’e Geriledi

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfustaki işsizlik oranı ele alındığında, bir önceki aya göre Kasım’da 2,6 puanlık düşüş görüldü.

Bu düşüşle birlikte genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 17,8 oldu.

Genç nüfustaki işsizlik oranında erkekler yüzde 14,4’ü, kadınlar yüzde 23,9’u oluşturdu.

Haftalık Ortalama Fiili Çalışma Süresi ve Atıl İşgücü Arttı

TÜİK raporuna göre haftalık ortalama fiili çalışma süresi Kasım 2022 döneminde bir önceki aya göre 0,1 saat artarak 44,4 saat olarak kayda geçti.

Eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranında aylık bazda 0,5 puanlık artış görüldü. Bu artışla Kasım ayında atıl işgücü oranı yüzde 20,8 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın