Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı! Yükseliş Sürüyor

Temel ekonomik göstergelerden olan işsizlik rakamları açıklandı. Eylül'de artış gösteren işsizlik oranı Ekim'de nasıl bir değişim gösterdi?
Ekim Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı! Yükseliş Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık işgücü istatistiklerini yayımladı. Buna göre Türkiye genelinde 15 ve daha büyük yaştaki nüfusta işsiz sayısı 57 bin kişi artarak 3 milyon 534 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık artış ile yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti.

İşsiz sayısı Eylül ayında 3 milyon 482 bin, oranı ise yüzde 10,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında düşüş gösterdikten sonra Eylül’de yükselişe geçmişti. Ekim’de ise bu artışın devam ettiği görüldü.

İşsizlik oranı kadınlarda yüzde 13,3, erkeklerde yüzde 8,6 olarak kaydedildi.

Bir önceki yıla göre istihdam edilenlerin sayısı 229 bin kişi artışla 31 milyon 200 bin, oranı ise 0,3 puan artışla yüzde 48 oldu. Erkeklerde istihdam oranı yüzde 65,6, kadınlarda yüzde 30,8 açıklandı.

İşgücüne Katılımda 287 Bin Artış Var

Eylül ayına göre 287 bin kişi artan işgücüne katılma sayısı 34 milyon 734 bin kişi olurken, oransal olarak 0,4 puan artışın ardından yüzde 53,5 seviyesinde kaydedildi.

Bu oran erkeklerde yüzde 71,8, kadınlarda yüzde 35,5 seviyesinde.

15-24 yaş arasını temsil eden genç nüfusta işsizlik 1,8 puan artış göstererek yüzde 21,9’a yükseldi. Genç işsizlikte erkeklerdeki oran yüzde 18,2, kadınlarda yüzde 28,6 olarak ölçüldü.

İstihdam edilenlerin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi aylık bazda 0,3 saat arttı ve 44,3 saat oldu.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı Ekim’de değişmeyerek yüzde 20,3 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu