Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan, KYK Yurtlarıyla İlgili Merak Edilenleri Yanıtladı

Gençlik ve Spor Bakanı, öğrenci yurtlarında yerleştirme süreci, yurt ve yemek ücretleri hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan, KYK Yurtlarıyla İlgili Merak Edilenleri Yanıtladı
HABER GİRİŞ

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtlarında 2022- 2023 eğitim öğretim yılı için 2. faz yurt yerleştirme sonuçları açıklandı. Bakan Mehmet Kasapoğlu, üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşim süreciyle ilgili açıklama yaptı. Yerleştirmelerin ikinci aşamasında da ilkinde olduğu gibi rekor kırıldığını ifade etti.

Sonuçlarla ilgili bilgi veren Bakan Kasapoğlu, Cebeci Yurt Koordinasyon Merkezi’nde gazetecilerle bir araya geldi.

Bakan, “Bugün itibarıyla 2. faz neticesinde yurtlarımızda talep karşılama oranımız yüzde 92 oldu. 2. fazı da önemli bir rekorla tamamlamış olduk. Bugünkü verilerimize göre her 100 öğrenciden 92’sini yerleştirmiş olduk. Bundan 22 sene önce başvuran 100 kişiden 12’sinin yurtlara yerleştiğini göz önüne aldığımızda bugün itibarıyla Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görürüz. Daha 3. ve 4. fazlarımız var” dedi.

“3 Ekim’de Yeni Bir Süreç Var”

Kasapoğlu, yurtlara başvuru yapanlar arasında bu yıl üniversiteye yeni başlayacak toplam öğrenci sayısının 316 bin 460, eğitimi devam eden öğrenci sayısının ise 98 bin 845 olduğunu açıkladı.

Yerleştirmelerle ilgili, “Yerleştirmeler tamamen dijital ortamda, 12 kamu kurumunun değerlendirme, analiz süreciyle objektif olarak yapıldı. Gelir, başarı ve sosyal durum baz alındı” şeklinde açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Birinci fazdaki yerleştirmelerde yüzde 80’lik oranla ilk rekorun kırıldığını hatırlatarak, 41 il merkezindeki tüm başvuran öğrencilerin yerleştirildiğini ekledi.

Bakan Kasapoğlu, “3 Ekim’de yeni bir süreç var. Yatay, dikey geçiş, yüksek lisans ve doktora yapacak arkadaşlar ile ek kontenjan vesilesiyle özel yetenekle yerleşen arkadaşlarımızın da bir başvuru süreci olacak. Bunu da 3-5 Ekim tarihlerinde alacağız” dedi.

“Yurt Ücretleri Aylık 250-400 Lira Arasında Olacak, Her Ay 1800 Yemek Desteği Verilecek”

Bu yıl için de KYK yurtlarında ücret artışına gidilmeyeceğini hatırlatan Kasapoğlu, “Tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi yurt ücretlerimiz aylık 250-400 lira arasında değişiyor. Yurtlarımız tam donanımlı bir yaşam merkezi olarak uygun fiyat politikası ve yüksek bir memnuniyet oranıyla gençlerimizin her daim hizmetinde” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün Kabine Toplantısı sonrasında, öğrenci yurtlarında yemek yardımı ücretlerinin artırıldığını duyurmuştu. Erdoğan’ın gençlere duyurduğu habere atıf yapan Kasapoğlu, beslenme yardımının 25 liradan 60 liraya çıktığını aktardı.

Bakan, “Bu yıl her ay 1800 lirayı beslenme desteği olarak gençlerimizin hizmetine sunuyoruz. Öğrenim kredilerinde de geri ödemelerde ÜFE farkı yükünü nasıl gençlerimizin omzundan aldıysak, dünyada yaşanan ekonomik süreçler sonucunda da gençlerimizin etkilenmemelerini sağlamak için gerekeni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.