Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kurum’dan Kiracıya Destek: Kira Artış Sınırı için Uyardı!

Murat Kurum, ev sahiplerinin en fazla yüzde 25 zam talep edebileceğini söyleyerek, kiracıya kiralarını yüzde 25'lik artışla yatırmaya devam etmelerini söyledi.
Bakan Kurum’dan Kiracıya Destek: Kira Artış Sınırı için Uyardı!
Yorum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kanal D’nin Neler Oluyor Hayatta Programı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, 1 Temmuz’da bitecek olan yüzde 25 kira artış oranı sınırlamasıyla ilgili detayları paylaştı.

Fahiş fiyatlarla evini kiraya vermek isteyen ev sahiplerine seslenerek, sınırın üstündeki kira artışını kanunen yapamayacaklarını vurguladı. Ev sahiplerinin kiracılardan yüzde 25’ten fazla artış talep edemeyeceğini söyleyerek, kiracılara bankaya kiralarını yüzde 25 zam ile yatırmaya devam etmelerini iletti.

Konut Piyasası Normale Dönecek

Fahiş fiyat artışlarıyla yaşlanan mağduriyet sürecinin geçici olduğunu ileri süren Kurum, piyasanın oturacağını savundu. Sektöre belli desteklerin ve muafiyetlerin verildiğini ifade ederek, piyasanın normale döneceğini öngördü.

Kiralarda geçen sene salgın sürecinin de etkileriyle hem tedarik zincirinde hem maliyetlerde artış olduğunu bildiren Kurum, birçok sektörün dünyada üretimi durdurduğunu bildirdi.

Dünya ülkelerinin tarihi enflasyon rakamlarına ulaştığını vurgulayarak, arz talep dengesinin bozulduğunu kaydetti.

Her sene 600 bin yeni konutun yapıldığının bilgisini veren Kurum, bunların yüzde 8-10’nun kamu tarafından yapıldığını ekledi.

Bu kapsamda bir taraftan arzın artırıldığını belirterek, diğer taraftan da kiracıyı koruyabilmek adına artış sınırının yüzde 25 olarak belirlendiğini aktardı. Haziran ayı ile enflasyonun düşüşe geçeceğini ve böylece vatandaşın mağdur olmayacağını savundu.

Kira artış sınırının Temmuz ayına kadar getirildiğini anımsatan Kurum, “Vatandaşımızı hiçbir zaman çaresiz bırakmadık. Bütün sektörlere destek olduk. Bundan sonraki süreçte de hem ev sahiplerine hem kiracılara bu destekler olacak. İstikrar ortamı çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu