Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Artış Sınırına Emlakçılardan Tepki Geldi

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, yüzde 25 kira artış sınırı kararının sorunların tırmanmasına neden olacağını söyledi. Detaylar haberde...
Kira Artış Sınırına Emlakçılardan Tepki Geldi
HABER GİRİŞ

Uzun zamandır gündemde olan fahiş kira artışlarını önlemek için yüzde 25 kira artış sınırının getirilmesi ve sürenin uzatılmasına yönelik emlakçılardan tepki geldi. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, konuya dair konuştu.

Akçam, kiralardaki fahiş artışa karşı yüzde 25 artış sınırı karının sorunu çözmeyeceğini söyledi. Aksine ev sahibi ile kiracı arasındaki sorunların tırmanmasına sebep olacağını söyledi.

Ev sahibi ve kiracının sorunlarını genellikle kendi aralarında uzlaşma ile çözmeye çalıştıklarını belirtti.

” Yabancıya Satış Durdurulmalı”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın fahiş kira artışına karşı hapis cezası verilebileceği açıklamasına değinen Akçam, “Bize göre fahiş artışların belirlenmesiyle ilgili olarak şehirlerde alt ve üst sınır belirlenerek bir skala çalışması yapılması, ondan sonra yaptırımların devreye sokulması uygun olacaktır kanısındayım.” dedi.

Yasal düzenlemeler getirilmesinin dengeleri korumak anlamında önemli olduğunu söyleyen Akçam, ekonominin vazgeçilmez kuralı olan arz ve talebin fiyatları belirlediğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı. Bu konuda önlem olarak yabancıya arsa, konut ve işyeri satışı durdurulması gerektiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yerel yönetimlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve STK’larla ortak bir fiyat belirleme komisyonu kurması gerektiğini bildirdi. Böylece her bir konutun taşınmaz kimliği ile takip edilmek üzere rayiç fiyat oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca inşaat maliyetleri dikkate alınarak fahiş fiyatların kontrol altına alınması ve gerekirse geçici olarak ihracat yasağı getirilmesi gerektiğini kaydetti

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.