Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca Salgın Riski için Hatay’ı İşaret Etti

Depremin yaralarını sarmaya çalıştığı sırada yeni bir şok yaşayan Hatay ayağa kalkmaya çalışırken, korkulan salgın tehdidi için Bakan Koca’dan açıklama geldi.
Bakan Koca Salgın Riski için Hatay’ı İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Deprem felaketinin ardından geçen 2 haftada depremzedeler afet alanında kalmaya devam etti. Arama-kurtarma çalışmalarının günlere yayılması ve vatandaşların barınma ve hijyen konusunda sorun yaşaması salgın hastalık riskini doğurdu.

Uzmanlar, mevcut durumda salgın baş göstermese de ilerleyen günler için tehdidin sürdüğü uyarılarını yinelerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Depremin çok fazla yıkım yarattığı illerin başında gelen Hatay’a dikkat çeken Koca, “Salgın olursa Hatay’da olabilir. Hatay’da havalar bir-bir buçuk ay sonra ısınacak. Tedbirleri yoğunlaştırıyoruz” diye konuştu.

Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Sağlık Bakanı, olası bir salgın riskine karşı ele alınan tedbirleri, “Bir, güvenilir suyun sağlanması. İki, güvenilir gıdanın sağlanması. Üç, hijyenik WC’lerin sağlanması. Çöp dahil olmak üzere ilaçlamanın yaygın yapılması” şeklinde sıraladı.

Bakan, 200 noktada çeşmelerin oluşturulduğunu kaydederek, içme suyu yerine temizlik için kullanım sağlanacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Temiz ve sıcak suya erişimde sorunların sürdüğünü açıklayarak, “Şebeke suyunun bu safhada yalnızca temizlikte kullanılmasını söylüyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Koca, “Duş kabinleri oluşturuluyor. Çöp yaygın toplanıyor. İlaçlama yaygın yapılıyor. Kireçleme dahil… Bu tedbirleri ne kadar yoğunlaştırabilirsek salgını o kadar önlemiş oluruz. Çeşme ve ana kaynakta yaygın klorlama ve mikrobiyolojik analiz yapılıyor. Bir sorun yok” dedi.

Hatay’da Arama-Kurtarma Çalışmaları için İki Üç Bina Kaldı

Bakan Koca, arama-kurtarma çalışmaları için Hatay’da iki üç binanın kaldığını söyledi.

Hastaneleri büyük hasar alan Hatay’daki toplam 51 bini aşkın yaralı vatandaşın başka illere sevk edildiğini şu sözlerle açıkladı:

“51 bin 200’ü geçti. Böyle bir operasyon olamaz. Hatay’dan Adana’ya karayoluyla, İskenderun’dan da ağırlıklı Mersin’e… İskenderun’a naklettiğimiz hasta sayısı 7 bini, Adana’ya 6 bini buldu. Ağırlıklı Adana, Mersin, Ankara ve İstanbul şeklinde. Havadan 2 bin, karayoluyla 48 bin 800’e yakın. Deniz yoluyla İskenderun’dan Mersin’e 327 hasta nakledildi.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.