Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişçi: Türkiye Tarımsal Hasılada Dünyada İlk 10’da

Bakan Vahit Kirişçi, 34 hidroelektrik santralinin açılış töreninde santrallere ve Türkiye'de tarıma yönelik konuştu. İşte detaylar...
Bakan Kirişçi: Türkiye Tarımsal Hasılada Dünyada İlk 10’da
HABER GİRİŞ

Devlet Su işleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin (HES) açılış töreni bugün gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, törende konuya ilişkin açıklama yaptı.

Bakan, karbon salınımı sıfır olan çevreci hidroelektrik santrallerini devreye aldıklarını vurguladı. 20 şehirde 34 hidroelektrik santralinin kurulu gücü 653 megavat ve üretimlerinin yıllık 2 milyar 300 milyon kilovat olduğunu belirtti. Bu miktarın 1 milyon kişinin yıllık enerji tüketimine denk geldiğini açıkladı.

Türkiye Tarımsal Hasılada Dünyada 10. Sırada

Bakan Kirişçi, 85 milyon dekar sulanabilir arazinin yüzde 80’ini sulamaya açıldığını ve ekonomiye yılda 150 milyar lira ek katkı sunulduğunu belirtti. Hizmete alınan sulama projeleriyle Türkiye’nin tarımsal hasılada dünyada 10’ncu sıraya yükseldiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin hidroelektrik enerji potansiyelinin yıllık 180 milyar kilovatsaat olduğunu hatırlattı. Bu potansiyelin yüzde 60’ının kullanılabilir hale geldiğini açıkladı.

Ülke kalkınmasına büyük ivme kazandıran bu tesislere bugün 34 hidroelektrik santral daha eklendiğini aktardı. Tesislerin ekonomiye katkısı ise yıllık 2,7 milyar lira olduğunu söyledi. Son 20 yılda devasa tesisleri Türkiye’ye kazandırdıklarını hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Bakan, bu açıklamalarının hemen öncesinde tarım alanlarının önemine dair değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin önceliğinin stratejik ürünler olduğunu, bu kapsamda üretim alanlarının, verimin ve kalitenin daha da artırılmasının hedefler arasında yer aldığını belirtti.

Tarım politikasının önceliğinde hububatta, buğday, arpa, çavdar gibi stratejik ürünlerin yer aldığına değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın