Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır: Yatırım, Üretim ve İhracat Ekseninde Büyüme Sürecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ekseninde büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Detaylar;
Bakan Kacır: Yatırım, Üretim ve İhracat Ekseninde Büyüme Sürecek
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin yatırımcı dostu teşvik sistemiyle dünyanın her yerinden yatırımcıları cezbettiğini söyledi. Ülkenin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ekseninde büyümesinin sürdüğünü belirtti.

Lüleburgaz ilçesinde Danone Türkiye Medikal Beslenme Tesisi açılış töreninde konuşma yapan Bakan, Türkiye’yi küresel rekabette üretim ve teknoloji üssü yapma hedefleri doğrultusunda yürütülen politikaların sonuçlarını görmeye başladıklarını ifade etti.

“Global Markalar Türkiye’yi Seçiyor”

“Global markaların, ünlü şirketlerin yatırımlarında ülkemizi seçmesi asla bir tesadüf değil.” derken Türkiye’nin gücüne inanan ve potansiyelini gören çok sayıda yabancı ve yerli yatırımcının ülkeye yatırımlarını sürdürdüğünden bahsetti.

Türkiye’nin güçlü sanayi altyapısı, nitelikli iş gücü, teknolojik yetkinlikleri, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumu ve yatırımcı dostu teşvik sistemiyle dünyanın her yerinden yatırımcıları cezbettiğini vurguladı.

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ekseninde büyümenin sürdüğünü söyleyen Kacır, 2023 yılın ikinci çeyreğinde ekonominin yüzde 3,8 büyüdüğüne ve Türkiye’nin bu dönemde Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Bakan Kacır Danone Açılış Töreni Konuşması
Kaynak: X / @mfatihkacir

“Gıda Sanayisinin İhracattaki Payı Büyük”

Geride kalan yıl 254 milyar dolarlık ihracat ile Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza atıldığını, gıda sanayisinin 22 milyar dolar ile ihracatta çok önemli bir paya sahip olduğu bilgisini verdi.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu doğrultusunda gıda sektöründe de AR-GE odaklı üretime öncelik verdiklerini söylerken gıda sektöründe yenilikçi, rekabetçi bir anlayışla katma değerli üretimi odağa aldıklarının altını çizdi.

TÜBİTAK’la her alanda olduğu gibi gıda alanında da Türkiye’de AR-GE odaklı yaklaşımları ve projeleri hayata geçirdiklerine dikkat çekti. “İnanıyorum ki gelecek dönemde bu alanda tıpkı Türkiye’nin otomobili Togg gibi en az bir lider teknoloji girişimini de bu ülkeden hep birlikte çıkaracağız.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.