Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır: Küresel Yatırımcıların Türkiye İştahı Yüksek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, küresel yatırımcıların petrokimya yatırımları için Türkiye iştahının yüksek olduğunu söyledi. Detaylar haberde;
Bakan Kacır: Küresel Yatırımcıların Türkiye İştahı Yüksek
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, büyük ölçekli petrokimya yatırımlarını uluslararası iş birlikleriyle ülkeye kazandırdıklarını söylerken küresel yatırımcıların petrokimya yatırımları için Türkiye iştahının yüksek olduğunu ifade etti.

Bakan, Kocaeli Gebze Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete başlayan Beta Kimya Yeni Üretim Kampüsü’nün açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Orta Doğu ile Doğu Avrupa’nın en büyük yapıştırıcı ve tutkal tesisi olma özelliğini taşıyan tesisle Togg, savunma ve havacılık gibi stratejik sektörlerin önemli girdisinin artık yurt içinden temin edileceğini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla katma değeri yüksek, yenilikçi ve stratejik ürünleri yerli olarak geliştirmek ve rekabetçi biçimde dünyaya ihraç etmek için var güçleriyle çalıştıklarının altını çizdi.

“Geleceğin Teknolojilerine Kapı Aralıyor”

Kimya sektörünün farklı alanlara sağladığı yüksek katma değerli ürünler ve bu sektörlerde inovasyonu tetikleyici rolü itibarıyla Türkiye’nin stratejik sektörlerinin başında yer aldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Günümüz dünyasında yenilikçi kimya teknolojilerinin, batarya, yeni nesil çip ve petrol türevlerinin yerini alacak yenilenebilir hammaddelerin üretimindeki öncü rolüyle geleceğin teknolojilerine kapı aralamakta olduğunu ifade etti.

Planlı sanayileşmenin, kimya sektörünün rekabetçiliği için önemli bir ihtiyaç olduğundan bahseden Kacır, açıklamasının devamında kimya sektöründeki kümelenmenin önemli rekabetçi üstünlük sunduğunu, ayrıca çevresel etkilerin çözümünü kolaylaştırdığını kaydetti.

Sektördeki yatırımları desteklemek için yatırım teşvik sistemi olduğunu belirten Bakan, 2012’den bu yana kimya sektöründe, sabit yatırım tutarı yaklaşık 450 milyar lira olan 1700’den fazla yatırım için yatırım teşvik belgesi düzenledikleri bilgisini verdi. Bu yatırımların sonucunda 50 binden fazla istihdamın önünü açtıklarını sözlerine ekledi.

“Yatırım İştahından Memnunuz”

Kimya endüstrinin can damarı olan büyük ölçekli ve entegre petrokimya yatırımlarını uluslararası ortaklıklar kurarak ülke ekonomisine kazandırdıklarını söylerken “Küresel yatırımcıların, petrokimya yatırımları için ülkemize ilgisi yüksek. Yatırım iştahından ziyadesiyle memnunuz. Önümüzdeki dönemde yatırım müjdelerini kamuoyuyla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıların iştahında ülkedeki siyası istikrar ve güvenin, cazip yatırım ortamının, nitelikli işgücünün ve yatırımcı dostu teşvik uygulamalarının ön plana çıktığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.