Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır: Çığır Açıcı Teknolojiler için Küresel Merkez Olacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Türkiye'yi yenilikçi teknolojiler için küresel bir merkez olarak konumlandırmayı hedeflediklerini belirtti. Detaylar...
Bakan Kacır: Çığır Açıcı Teknolojiler için Küresel Merkez Olacağız
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, çeşitli zorluklara rağmen Türkiye ekonomisinin kayda değer bir büyüme ve dayanıklılık gösterdiğini kaydederken ülkeyi yenilikçi teknolojiler için küresel bir merkez olarak konumlandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye) “Global Turks par Excellence” projesinin uluslararası tanıtım toplantısında konuşan Bakan, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik bağların teknolojik boyutunun güçlendirilmesinin her iki ülkenin çıkarına olduğunun altını çizdi.

“Ekonomimiz Kayda Değer Büyüme Gösterdi”

Kovid-19 pandemisinin ardından Rusya-Ukrayna savaşının küresel çapta sıkıntılara yol açtığı süreçte Türkiye ekonomisinin kayda değer bir büyüme ve dayanıklılık gösterdiğini söyleyen Kacır, ülke geleceğini şekillendirecek birçok stratejik ve kritik projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Büyüme performansıyla G20 ve OECD ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldıklarını ve ülkenin ihracat rakamlarının Şubat ayında yaşanan yıkıcı depremlere rağmen bir önceki yıla yakın seviyede olduğunu belirtti.

Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un da yollara çıktığını hatırlatırken tüm bu başarıların kolektif çabaların bir sonucu olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Ülkedeki Uluslararası Şirketler Ekosistemde Kritik Role Sahip”

2002 yılına kadar yüzde 0,2 seviyesinde olan Türkiye’nin küresel doğrudan yabancı yatırımdan aldığı payın şu an için yüzde 1’i aştığı, ülkede faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin sayısının son 20 yılda 10 kattan fazla artarak 6 binden 80 bine çıktığı bilgisini verdi.

Söz konusu şirketlerin AR-GE ve inovasyon ekosisteminde kritik bir role sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Önümüzdeki dönemde ülkenin teknolojik kapasitesini yükseltme ve Togg gibi paradigma değişimlerine odaklanacaklarını söyleyen Bakan, Türkiye’yi yenilikçi ve çığır açıcı teknolojiler için küresel bir merkez olarak konumlandırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

İki hafta önce Orta Vadeli Program‘ı (OVP) açıkladıklarını anımsatan Kacır, burada sürdürülebilir büyüme için yüksek teknoloji odaklı üretimin önemine vurgu yapıldığını hatırlattı.

Sözlerinin devamında, katma değerli üretim ve girişimciliğin adresinin Türkiye olacağını ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.