Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan: Türkiye Ekonomisi Kırılgan Değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan bugün Ankara Sanayi Odası'nın toplantısında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Işıkhan: Türkiye Ekonomisi Kırılgan Değil
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara Sanayi Odası Meclisi ile 2. ve 3. OSB Müteşebbis Heyeti müşterek toplantısında açıklamalarda bulundu. Işıkhan açıklamasında, Türkiye’nin küresel finans koşulları, üst üste atlattığı doğal afetler ve salgın dönemi sebebiyle zor bir süreçten geçtiğini bildirdi.

Temmuz 2023 itibarıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla 103 bin 500 kişinin işe yerleştirildiğini söyleyen Işıkhan, 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemindeyse 687 bin kişinin işe yerleştirilmesine aracılık edildiğini vurguladı.

İş güvenliği, çalışma koşulları, dijital ve yeşil dönüşüm ile işçi hakları konularında daha ileri gitmeyi amaçladıklarına işaret eden Işıkhan, sadece ekonomik büyüme için değil aynı zamanda insan odaklı büyüme için de çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Türkiye’de Ekonominin Çarkları Hiçbir Zaman Durmayacak

2002 yıldan bu yana attıkları kararlı adımlar sonucunda Türkiye’nin güçlü bir ekonomiye geçiş sürecine tanıklık yaptıklarını dile getirerek, bu kalkınma ve kazanım sürecinde her şeye rağmen önlerindeki tüm engelleri aşarak vatandaşların refahını artırmak için yola devam ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin ekonomisi kırılgan bir ekonomi değildir.” ifadelerini kullanan Işıkhan, zorlu finans koşulları ve içerisinden geçtiği zor zamanlara rağmen büyüme oranlarını istikrarla yukarı taşıyan köklü bir ekonomi olduğunu ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen milletin refahını gözetmekten asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, pandemi sürecinde dünya ekonomileri gerileme yaşarken Türkiye’nin yatırım üzerine yatırım yaptığına işaret etti.

Türkiye’de ekonominin çarklarının hiçbir zaman durmadığının altını çizerek, “Ülkemiz, zorlu küresel koşullara ve yaşadığımız afetlere rağmen, AB ve OECD ülkeleri arasında yıllık bazda en yüksek büyüme kaydeden 2. ülke olmuş durumda.” ifadelerini kullandı.

2023’ün ilk çeyreğinde Türkiye’nin, Ocak-Mart döneminde yüzde 4 oranında büyüdüğünü anımsatan Işıkhan, büyümenin yıl boyunca artacağını öngördü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.