Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Ersoy: Turizmde Hedef 56 Milyar Dolar Gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılının hedeflerine yönelik açıklama yaptı. İşte detaylar...
Bakan Ersoy: Turizmde Hedef 56 Milyar Dolar Gelir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açıklamada bulundu. 2023-2028 turizm stratejilerini ve 2023’te gelir hedeflerini paylaştı.

Bakan Ersoy, 2022’ye ait turizm verilerini 31 Ocak’ta yapılacak toplantıyla kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

“Türkiye Dünyanın En İyi Tanıtım Yapan Ülkesi”

Ersoy, “Toplantıyı 31 Ocak’ta İstanbul’da yapıyoruz. Bu toplantıda 2023-2028 stratejimizi de açıklayacağız, sonraki yıl neler yapacağız bunları anlatacağız.” açıklamasında bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı, yoğun bir tanıtım sürecine girdiklerini belirterek, Türkiye’nin dünyanın en iyi tanıtım yapan ülke konumunda olduğunu kaydetti. Tanıtımların sadece Avrupa’da değil birçok pazarda sürdüğünü ekledi.

“Hedef 56 Milyar Dolar Gelir”

2023 hedeflerine değinen Ersoy, bunun 60 milyar turist 56 milyar dolar gelir olduğunu kaydetti. Bu hedefe nasıl ulaşılacağı ile ilgili yol haritasının paylaşılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde TÜİK,  2022 yılının 3. çeyrek yurt içi turizm verileri paylaşıldı. Buna göre yurt içinde ikame eden 19 milyon 156 bin kişinin seyahate çıktığı bildirildi.

Bakan Ersoy, Aralık 2022’de bakanlığın bütçe konuşmasında da bu hedefi dile getirmişti. 2022 yılında 51,5 milyon ziyaretçinin geldiğini söyleyerek 46 milyar dolar gelir elde edildiğini aktarmıştı.

Kasım 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizi turizmde bir dünya markası haline getiren ve bu yolda çaba harcayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Dünya liderliğine yükselme yolumuz açıktır.” ifadesinde bulunmuştu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın