Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Ersoy: Turizmde 2023 Hedefi 60 Milyon Ziyaretçi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Genel Kurul’da sektöre dair gelişmelerle 2022 ve 2023 hedeflerini açıkladı.
Bakan Ersoy: Turizmde 2023 Hedefi 60 Milyon Ziyaretçi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Genel Kurulunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerine konuşma yaptı. 2022 yıl sonu beklentisi ve 2023 yılı hedeflerini açıklayan Bakan Ersoy, yaptıkları özel tanıtım kampanyalarıyla Türkiye’yi dünyanın en etkili, en yoğun tanıtım yapan ülkesi haline getirdiklerini söyledi.

Dünyanın önde gelen sertifikasyon kuruluşları arasında yer alan, Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile 3 yıllık işbirliği anlaşması imzaladıklarını ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı hazırladıklarını açıkladı.

Bu program ile konaklama tesisleri için sürdürülebilir turizm kriterlerini belirlediklerini ve Konsey’e uluslararası tanınırlık için başvuru yaptıklarını belirtti.

2023-2025-2030 yıllarını kapsayan Sürdürülebilir Turizm Programı ile bütün konaklama tesislerinin çevreye duyarlı hale geleceklerini söyleyen Ersoy, bu kapsamda 2,3 milyar lira destek sağlayacaklarını açıkladı.

Bakan Ersoy: Turizmde Türkiye Olarak Artık Süper Ligdeyiz

Bakan Ersoy: Turizmde Türkiye Olarak Artık Süper LigdeyizDaha önceki konuşmalarında da dile getirdiği ifadeyi bir kez daha yineleyen Ersoy, “Yeni Türkiye Yüzyılı’nda biz, turizmde Türkiye olarak artık süper ligdeyiz” dedi.

GCM Yatırım Banner

2002 yılında 9 bin 900 olan konaklama tesis sayısının bu yıl itibarıyla 21 bin 100’e, yatak sayısının ise 804 binden 1,9 milyona yükseldiğini açıkladı. Konaklama tesisleri sayısında son 20 yılda yüzde 186’lık artış olduğunu belirtti.

20 yıllık dönemde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının 3,4 katına çıktığını söyleyerek hedeflerini açıkladı. Buna göre 2022 yılında 51,5 milyon ziyaretçi ve 46 milyar dolar gelir, 2023 yılında 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir hedefleniyor.

Ayasofya’nın Başına Gelen En Güzel Şey Aslına Uygun İbadete Açılması

Ayasofya Camii’nin Mimar Sinan ve Gaspare Fossati ölçeğinde bir restorasyona alındığını söyleyen Ersoy, “Ayasofya’yı ibadete açtınız başına gelmeyen kalmadı. Ayasofya’nın başına gelen en güzel şey aslına uygun ibadete açılması. İbadethane sizi neden rahatsız ediyor hiç anlamıyorum.” şeklinde konuştu.

Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığı’nın üzerine düşen sorumluluğun hakkını vererek 2002-2022 yılları arasında toplam 9 bin 42 kültür varlığının ülkemize iadesini sağladığını açıkladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.