Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Türkiye Turizm Gelirinde Zirvede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin turizm sektöründeki gelişmelerine değinerek bu yıl daha iyi yerlere gelineceğini söyledi. Detaylar haberde...
Erdoğan: Türkiye Turizm Gelirinde Zirvede
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Otelciler Federasyonu 7. Olağan Genel Kurulu’nda Türkiye’nin turizm sektörüne yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, dünyada turizm sektörünün büyük atılımlar gösterdiği dönemlerde Türkiye’nin çeşitli nedenlerden dolayı geride takip ettiğini söyledi. Ak Parti döneminde bu alanda atılımların hızlandığını aktardı.

“Dünya Liderliğine Yükselme Yolumuz Açıktır”

Cumhurbaşkanı, “Her ne kadar küresel salgın döneminde kısa bir ara vermiş olsak da turist sayısı ve turizm geliri bakımından ülkemizin zirve noktasını hep birlikte yaşıyoruz. Turist başına gecelik harcamanın bin dolara yaklaşması verilen emeklerinin karşılığının alınmaya başlandığının işaretidir. Türkiye’nin 2021’de turist sayısında dünyada dördüncü, turizm gelirinde ise sekizinci sıraya yükselmiş olması bu yıl çok daha iyi yerlere geleceğimizin habercisidir.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, “Ülkemizi turizmde bir dünya markası haline getiren ve bu yolda çaba harcayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Dünya liderliğine yükselme yolumuz açıktır.” ifadesinde bulundu.

“Türkiye’nin Çıkarları Söz Konusu Olduğunda Kimsenin Kimliğine Bakılmaz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millet olarak en büyük vasfımız olan krizleri fırsata çevirme maharetimizi, ekonomimizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüterek tekrar göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Sadece turizm sektöründe hali hazırda 609 yeni tesis ve 143 bini aşkın yeni yatak kapasitesine sahip yatırımların sürmesi bu gerçeğin ifadesidir. ” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin coğrafyasının kıymetinin yeterince bilinmediğini söyleyen Erdoğan, dışardan gelenin bu zenginliği fark ettiğini söyledi. Türkiye’nin çıkarları söz konusu olduğunda kimsenin kimliğine bakılmayacağını ifade etti. Bakılan tek yerin ülkeye kazandırılan hizmetler olduğunu kaydetti.

Bu gelişmelerin öncesinde Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy, 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde turizm gelirinin yıllık bazda yüzde 68 artış gösterdiğini ve rakamın 35 milyar doları aştığını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın