Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Ersoy Açıkladı! Turizm Geliri 35 Milyar Doları Aştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yılın ilk 9 ayında toplam turizm gelirini açıklarken, Türkiye'ye gelen turist sayısı hakkında bilgi verdi.
Bakan Ersoy Açıkladı! Turizm Geliri 35 Milyar Doları Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklamalarda bulundu. Turizm gelirine ve turist sayısına yönelik bilgileri paylaştı.

Bakan Ersoy, 2022 yılı Ocak-Eylül dönemine ait turizm gelirinin yıllık bazda yüzde 68 artış gösterdiğini kaydetti. Rakamın 35 milyar doları aştığını söyledi.

Turizmin Türkiye’nin lokomotif endüstrilerden biri olduğunu belirterek bu konuda rekabetçiliği artırmak için Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (Global Sustainable Tourism Council) ile 3 yıllık iş birliği anlaşmasının imzalandığını ifade etti.

Yılın İlk 9 Ayında Ziyaretçi Sayısı 40,25 Milyon Oldu

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilere değinen Ersoy, kişilerin sayısının son 20 yılda 3,4 katına çıktığını aktardı.  Bu yıl Ocak- Eylül döneminde toplam ziyaretçi sayısının yıllık bazda yüzde 87’lik artışla 40,25 milyon kişi olduğunu açıkladı.

2019 yılında turizm rekorunun kırıldığını belirterek Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler arasında 6. olduğunu söyledi.

Bu yılın sonunda 50 milyondan fazla turistin geleceğini ve hedefin 44 milyar dolarlık gelir olduğunu belirtti. Son 20 yılda 9 bin 42 kültür varlığının Türkiye’ye iadesinin sağlandığını açıkladı.

Bakan Ersoy, “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli” tesis konusuna değindi. Bu belgeye sahip olan tesislerin sayısının 446’ya, yatak sayısının ise 289 bin 763’e yükseldiğini kaydetti.

Turizm sektöründe nitelikli çalışanların sayısının artması için çalışmalar yapıldığını kaydeden Ersoy, bu kapsamda 120 işbaşı eğitim kursunun düzenlendiğini söyledi. Katılımcı sayısın ise yıl sonu itibariyle 4 bine ulaşabileceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu