Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Duyurdu! Doğal Gaza Erişimi Olan Yerleşim Yeri Sayısı Arttı

Bakan Alparslan Bayraktar, 2023 yılında doğal gaz erişimi olan yerleşim yeri sayısını 836’ya çıkarttıklarını söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Duyurdu! Doğal Gaza Erişimi Olan Yerleşim Yeri Sayısı Arttı
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, doğal gaz arzı çalışmaları kapsamında 2023 yılını değerlendirdi. 2023 yılında doğal gaza erişebilen nüfusun 2022’ye oranla 1,1 milyon artarak 71,3 milyona ulaştığını söyledi.

Bakan Bayraktar, 2023 yılında doğal gaz erişimi olan yerleşim yeri sayısını 836’ya çıkarttıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedef doğrultusunda 2018 yılı sonu itibarıyla 81 ilimizin tamamını doğal gaz ile buluşturduklarını kaydetti.

Bakanlığın resmi sitesinde yer alan açıklamada Bayraktar, 2002 yılında sadece Ankara, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir’de doğal gaz kullanıldığını belirtti.

Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda her gün 4 milyon metreküp doğal gazı üreterek şebekeye verdiklerini dile getirdi. Bir buçuk milyon hanenin doğal gaz ihtiyacının buradan karşılandığını belirtti.

Türkiye'nin Doğal Gaza Erişimi
Kaynak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Bakan Bayraktar, bununla kalmayacağını belirterek günlük üretimin önce 10 milyon metreküpe, daha sonra da 40 milyon metreküpe çıkarılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Doğal gazın üretiminde, kullanımının yaygınlaştırılması ve evlere, iş yerlerine ulaştırılmasında bir başarı hikayesi yazdıklarını aktardı.

Bu gelişmelerin öncesinde 2023’ün son ayında doğal gaz piyasasına yönelik iki yeni karar alındı. Doğal gaz dağıtım lisansları ve sertifika durumlarında değişiklik gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.