Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Piyasasını İlgilendiren 2 Yeni Karar

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliklere göre doğal gaz dağıtım lisansları ve sertifika durumlarında değişiklik yapıldı.
Doğal Gaz Piyasasını İlgilendiren 2 Yeni Karar
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında doğal gaz piyasasıyla ilgili iki yönetmelik yayımlandı. İlk karara göre Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliğinin geçici 3. maddesi değiştirildi. Geçici 3. maddede yer alan “Yetki belgesi ile ilgili uygulama 1/1/2024 tarihi itibarıyla başlar.” ifadesi “Yetki belgesi ile ilgili uygulama 1/1/2029 tarihi itibarıyla başlar.” olarak değiştirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı tarafından yürütülen yönetmelik bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Diğer kararda ise 19/8/2023 tarihli ve 32284 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliğinin 15’inci maddesinin birinci fıkrasında değişikliğe gidildi.

Açıklamada “Şebeke satış ihalesini kazanan tüzel kişi tarafından teklif edilen bedelin Kurum hesabına yatırılmasından sonra, bu tutardan lisansı iptal edilen tüzel kişinin doğal gaz piyasasına ilişkin kamu tüzel kişilerine olan borçları ile bu Yönetmelik kapsamında hizmet alınan gerçek ve tüzel kişilere olan borçları ödenir, bakiye tutar yeni lisans verildikten sonra eski lisans sahibine aktarılır.” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.