Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez’den Elektrik Fiyatı Açıklaması: İndirimler Sürebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen "Enerjide Türkiye Yüzyılı Hedefleri" programına katıldı.
Bakan Dönmez’den Elektrik Fiyatı Açıklaması: İndirimler Sürebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen “Enerjide Türkiye Yüzyılı Hedefleri” programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, son aylarda piyasalarda doğal gaz fiyatlarındaki düşüşe atıfta bulunarak, bunun tüketim fiyatlarına yansıtıldığını söyledi.

Dönmez, Şubat ayı itibarıyla toptan elektrik fiyatlarında yüzde 15-16 seviyesinde bir gerilemenin olabileceğini ifade etti. Geçtiğimiz günlerde sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerine indirim duyuruları yapılmıştı.

BOTAŞ tarafından yapılan duyuruda sanayide kullanılan gaza indirimin haberi verilmişti. EPDK ise sanayide kullanılan elektriğin tüketim bedelinde indirim yapılacağını açıklamıştı.

Enerji Bağımsızlığı Vurgusu

Akdeniz’deki arama ve sondaj çalışmalarının, ortaya koyulan enerji bağımsızlığı perspektifini en iyi açıklayan örneklerden olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Bu hedefimizi hayata geçirmek için yerli ve yenilenebilir enerjiye yoğun bir yatırım yaptık. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) yarışmalarıyla bu alanda hem üretim hem de teknoloji tarafında yeni bir süreci başlattık.” diye konuştu.

Bakan Dönmez açıklamalarının devamında, enerjide bağımsızlığın özellikle petrol ve doğal gaz arama ve keşiflerindeki başarıya bağlı olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda karalarda ve denizlerde yoğun bir arama ve sondaj faaliyetine giriştiklerini aktaran Dönmez, Karadeniz’deki arama çalışmaları sonucunda 710 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin keşfedildiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Dışa Bağımlılığın Azaltılması Amaçlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, 2035’e kadar enerjide dışa bağımlılığı daha aşağı oranlara çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bakan Dönmez, orta vadede 2035, uzun vadede 2053 yılına kadar Türkiye’nin enerji stratejisini içerdiğini belirterek, “Böylece 2035’e kadar enerjide dışa bağımlılığımızı da yüzde 70 seviyesinden yüzde 50’ler seviyesine çekmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu

Hidrojen üretiminde kullanılan elektrolizörün yerli üretilmesi konusunda teşvikler vermeyi düşündüklerini aktaran Dönmez, “Enerji konusunda yerli ve milli teknolojilerimizi geliştirmek zorundayız. Enerji teknolojilerinin geliştirilmesi hususunda son zamanda hakikaten ciddi bir ivme yakaladık.” açıklamasında bulundu.

Son 5 yılda rüzgar enerjisi kurulumunda yüzde 60, güneşte yüzde 77, jeotermal ve biyokütlede yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranının yakalandığını aktaran Dönmez, “Kaynak ne kadar yerliyse teknoloji de o kadar yerli olmalı diyoruz. Enerji teknolojilerinin geliştirilmesi için yatırım yapan herkese her türlü desteği vermeye hazırız.” sözlerine yer verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.