Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Sanayi Elektriği Açıklaması: İndirim Geliyor

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Sanayi elektriğinin kullanım bedelinde, Şubat’tan itibaren indirim uygulanacağını açıkladı.
EPDK’dan Sanayi Elektriği Açıklaması: İndirim Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, sanayi elektriği kullanımına yönelik açıklamalarda bulundu. Yılmaz, serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatında indirim yapılacağını duyurdu.

Buna göre sanayi elektriğinde Şubat ayından itibaren yüzde 12 oranında indirim uygulanması planlanıyor. İndirim kararı ile serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatı 4 bin 200 TL’den 3 bin 659 TL’ye düşürülmüş olacak.

Kurulun aldığı fiyatların aşağı çekileceğini kaydeden Yılmaz, serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden tüketim yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin Şubat’tan itibaren yüzde 12 düzeyinde düşmesini beklediklerini kaydetti.

EPDK Başkanı elektrik piyasasındaki düşüş seyrinin devam ettiğini, bunun özellikle kış ayları için bu gerçekten çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Tarifeler hesaplanırken en önemli kalem olan serbest piyasa fiyatlarındaki düşüşün sadece tüketici odaklı düşünülmemesi vurgulayan Yılmaz, bunun tüm grupların tarifelerine olumlu yansıyacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Maliyet bazlı düşüşlerin de önemli olduğunu söyleyen Yılmaz bunun öncelikle sanayi grubuna yansıdığını, ilerleyen dönemde büyük tüketicilere yansımasını beklediklerini söyledi.

Gelecek süreçte piyasadaki fiyat hareketlerine göre sadece sanayi grubu aboneleri için değil, elektrikte bütün abone grupları için bir indirimin söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.