Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez Küresel Enerji Fiyatlarındaki Artışları Eleştirdi

Dönmez, enerji fiyatlarını ve piyasaları takip ettiğini söyleyerek böyle bir artışa daha önce şahit olmadığını vurguladı. İşte detaylar;
Bakan Dönmez Küresel Enerji Fiyatlarındaki Artışları Eleştirdi
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Yüz Yüze 100 Gün Programı’nda dikkat çekici yorumlarda bulundu. Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 60 milyar metreküp doğal gaz kullandığını ve tamamının ithal kaynaklardan karşılandığına işaret etti.

Dönmez, “İstanbul’da ilk göreve geldiğimizde doğal gaz abone sayısı 110 bindi.” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı görevini devrettiğinde bu sayının 1 milyonu aştığını belirtti.

Türkiye Nüfusunun Yüzde 80’i Doğal Gaz Kullanıyor

2002 yılında sadece 5 ilde ve 50’nin üzerinde ilçede doğal gaz olduğunu ileten Dönmez, şu an 81 il ve 650’nin üzerinde yerleşim biriminde kullanıldığın bilgisini verdi. Nüfusun yüzde 80’inin doğal gaza kullandığı kaydedildi.

Dünya’da enerjinin gündemin ilk sırasında yer aldığını anımsatan Dönmez, Türkiye’de ne enerji kaynakları açısından ne de gıda kaynakları açısından sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Bakan Dönmez enerjide küresel fiyat artışlarının yaşandığını hatırlatarak, “Yaklaşık 25-30 yıldır bu sektörün içindeyim. Fiyatları da piyasaları da yakından takip ederim. Böyle bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum.” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Petrol Salgın Döneminde 50 Doların Altına Gerilemişti”

İki sene önce bin metreküp doğal gazın 150 dolar olduğunu paylaşan Dönmez, şu an yaklaşık 2 bin 500 dolara çıktığını vurguladı. İki hafta önce ise 3 bin 500 dolara çıktığını ekledi.

Petrolün varil fiyatlarının salgın döneminde 50 doların altına gerilediğini ileterek 140 dolara çıktığının altını çizdi. Şimdi ise 90-100 dolar bandında fiyat seyrinin olduğunu kaydetti.

Küresel fiyat artışlarından vatandaşı korumak için çaba gösterildiğin altını çizen Dönmez, Erdoğan’ın hassasiyeti ve talimatıyla mümkün olduğu kadar kaynaklardan ve bütçeden karşılanacağını ifade etti.

Vatandaşa fiyat artışlarının en az şekilde yansıtılacağına işaret ederek, geçen yıl elektrik ve doğal gazda uygulanan sübvansiyon miktarının 100 milyar liraya ulaştığını paylaştı.

Bu sene ilk 6 ayda doğal gazda sübvansiyon tutarının 150 milyar lira olduğunu duyurdu. Yaklaşık olarak kişi başı bin 800 ile 2 bin liralık katkı sağlandığını söyledi.

Dört kişilik bir ailede ilk ayda 7-8 bin lirayı vatandaşa yansıtmadan kaynağından karşılandığını ve ikinci yarı yılda da aynı şekilde devam edileceğini bildirdi.

Tedarikçiler Sevkiyat Programına Uyduğu Sürece Kış Sıkıntısız Geçecek

Bakan Dönmez 10 Eylül’deki konuşmasında Avrupa’da enerji krizinin yaşandığına dikkat çekerek, tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu sürece Türkiye’nin kışı sıkıntısız geçireceğini açıklamıştı.

Avrupa’nın enerji tedarikinde ve fiyatlandırma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığına değinen Dönmez, doğal gaz tüketiminde çeşitli yaptırımların hayata geçirdiğini hatırlatmıştı. Türkiye boru hatlarının ve yer altı doğal gaz depolama tesislerinin oldukça iyi bir durumda olduğunun bilgisini vermişti.

Enerjinin ithal edilen bir ürün olduğunu ileten Dönmez, petrolün yüzde 92’sinin ve doğal gazın yüzde 99’unun ithal edildiğini açıklamıştı. Kaynakları kullanımında daha az enerjiyle yüksek verimlilik sağlayan ürünlerin ve yapıların tercih edilmesi için öneride bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.