Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez’den Vatandaşı Rahatlatan Mesaj

Dünya genelinde enerji kriziyle mücadele edilirken Bakan Dönmez'den Türkiye için olumlu açıklamalar geldi. İşte detaylar...
Bakan Dönmez’den Vatandaşı Rahatlatan Mesaj
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın temel atma töreninde doğal gaz ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan, Avrupa’da enerji krizi yaşandığını, doğal gaz tedarikçilerinin sevkiyat programlarına uyduğu takdirde Türkiye’nin kışı sıkıntı yaşamadan geçireceğini söyledi.

Avrupa’nın enerji tedariğinde ve fiyatlandırma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını ve doğal gazın tüketimiyle ilgili konularda çeşitli yaptırımları hayata geçirdiğini belirtti. Türkiye’nin boru hatlarında ve yer altı doğal gaz depolama tesislerinde oldukça iyi bir durumda olduğunu vurguladı.

Vatandaşa Destek Devam Ediyor

Dönmez, dünya çapında yükselen enerji fiyatlarından Türkiye’nin de olumsuz etkilendiğini söyledi. Bu fiyatların vatandaş üzerindeki etkisini azaltmak için sübvansiyonlara devam ettiklerini açıkladı. Doğal gazda yüzde 80 oranında sübvansiyon uyguladıklarını belirtti. Yani 100 liralık bir faturanın 80 lirasını devletin karşıladığını söyledi.

Bakan Dönmez, enerjinin ithal edilen bir ürün olduğunu söyledi. Petrolün yüzde 92’sinin, doğal gazın ise yüzde 99’unun ithal edildiğini açıkladı. Bu nedenle kaynakları kullanırken daha az enerjiyle, daha yüksek verimlilik sağlayan ürünlerin ve yapıların tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kış İçin Depolar Eylül Ayının Sonuna Kadar Dolacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı bu değerlendirmelerinin birkaç ay öncesinde kış için doğal gaz depolarının doldurulduğunu söylemişti. Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin ve Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin Eylül ayının sonun kadar doldurulacağını açıklamıştı.

Bakan, birkaç gün önce doğal gaz ve elektrik zamları konusuna değindi. Son dönemde doğal gaz fiyatlarının 20 kat arttığının altını çizdi. Şartlar uygun olduğu zaman Umman ile doğal gaz ticareti konusunda harekete geçileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.