Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez’den Elektrik ve Doğal Gaz Zammına Yorum Geldi

Bakan Dönmez, doğal gaz ve elektrik faturalarındaki desteklerin devam ettiğini duyurdu. Enerji alanındaki planları aktardı. İşte detaylar;
Bakan Dönmez’den Elektrik ve Doğal Gaz Zammına Yorum Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kabine toplantısının ardından yazılı açıklamada bulundu. Son dönemde doğal gaz fiyatlarının 20 kat arttığına işaret etti.

Umman ile doğal gaz ticareti konusunda şartlar uygun olunca harekete geçileceğini söyleyen Dönmez, Katar ile de görüşmeler yürütüldüğünü ve halihazırda gaz ticareti yapıldığını bildirdi.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizden kaynaklı Avrupa’nın Rusya’dan doğal gaz almayı azalttığını ileterek, Rusya’nın da gazı kestiği için tüm dünyada doğal gazın aranan bir ürün haline geldiğini paylaştı.

Fiyatların anormal şekilde arttığına değinen Dönmez, Katar ve Umman’ın Türkiye’nin dost ve kardeş ülkeleri olduğunu ifade etti. Görüşmelerin devam ettiğini ekledi.

Malezya ile İş Birliği Yapılacak

Endonezya’da G20 Enerji Bakanları Toplantısı’na da katıldıklarını hatırlatarak, ardından Malezya şirketi Petronas’ın Başkanı Mohd Bakke Saleh görüştüklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Dönmez, Malezya ile hidrokarbon aramaları başta olmak üzere enerji alanında güçlü bir iş birliğinin olacağının bilgisini verdi.

Dönmez küresel piyasalarda yaşanan enerji krizine dikkat çekti. Doğal gazda yüzde 80, elektrikte ise birinci kademede yüzde 50 destek yapıldığını anımsatan Bakan Dönmez şöyle konuştu:

“Geçen yıl 100 milyar lira civarında bir sübvansiyon bedeli ortaya çıkmıştı. Bu sene bu neredeyse ikiye katlanabilir. Küresel anlamda yaşanan fiyat artışlarından vatandaşımızın en az etkilenmesi için elimizden geleni yapıyoruz.”

Ferro Bor Tesisi için Tarih Verildi: 17 Eylül!

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) ilişkin görüşmelerin devam ettiğine vurguda bulunarak, Rusya ve Türkiye tarafından işi koordine etmek üzere bir heyet oluşturulduğunu bildirdi.

İlk görüşmelerin yapıldığının bilgisini veren Dönmez, ikinci görüşmelerin yapılacağını ekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süreci yakından takip ettiğini, henüz bir uzlaşmanın olmadığını aktardı.

Bakan Dönmez, “Biz her iki tarafa da daha yapıcı, daha sağ duyulu davranmaları gerektiğini ve proje takviminin gecikmeye tahammülünün olmadığını hatırlattık.” dedi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki ferro bor tesisinin temelinin de 17 Eylül’de atılacağını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın