Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Kış için Doğal Gaz Depoları Dolduruluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji arzında bir sorun olmadığını, kış için doğal gaz depolarının doldurulduğunu söyledi. Detaylar haberde;
Bakan Dönmez: Kış için Doğal Gaz Depoları Dolduruluyor
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) ait Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin ilk doğal gaz depolama tesisindeki kapasite artırma çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Devam eden çalışmalarla enerji arz güvenliğinde kritik projelerden birinin daha hayata geçirildiğini aktardı.

Tesisin 3,2 milyar metreküplük depolama hacmine sahip olduğu bilgisini verdi. Yapılacak çalışmalarla mevcut kapasitenin 4,6 milyar metreküpe çıkacağını paylaştı.

Geri üretim kapasitesinde de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe artış olacağını söyleyerek, “Çalışmalarımız tamamlandığında bu tesis, sahasında Avrupa’daki en büyük tesis olma özelliğini kazanacak” dedi.

Bakan Dönmez, büyük bir kısmı denizde yürütülen çalışmalarda 18 kuyunun açıldığını söyleyerek, “Hummalı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içerisinde burayı işletmeye almak” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Kışa Tam Dolu Bir Şekilde Girmiş Olacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi hakkında da bilgilendirmede bulundu. Doğal gaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları kapsamında tesisteki çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaştı.

Dönmez’in açıklaması şöyle:
“Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde 1,2 milyar metreküplük bir depo sahamız var. Oradaki çalışmalar da 1,5-2 yıl içerisinde tamamlanacak. Kapasitemiz de 5,4 milyar metreküpe ulaşacak.”

Dönmez, her iki sahanın da işletme halinde olduğunu hatırlatarak, bir yandan depolara gaz basmaya devam edildiğini aktardı. Tuz Gölü’ndeki deponun tamamının dolduğunu ve Silivri deposunun da yüzde 82’sinin doldurduğunu paylaştı.

Bakan, “Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız. Kışa tam dolu bir şekilde girmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Tesis Elektriği Rüzgar Enerjisinden Sağlanacak

Bakan Dönmez, Silivri’deki tesisin ihtiyaç duyduğu elektriği rüzgar enerjisinden sağlayacağına değinerek; “4,2 megavatlık kurulu gücündeki rüzgar türbiniyle birlikte bu tesisimizde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacağız” şeklinde konuştu.

LNG depolama ve gazlaştırma üniteleri (FSRU) hakkında da açıklama yapan Dönmez, “Son yıllarda LNG terminallerimize iki adet de FSRU terminali eklemiştik. Onlar çalışır vaziyette. Bir üçüncüsü de Saros Körfezi’nde tamamlanmak üzere. Bu yıl içerisinde oradaki terminali de tamamlamış olacağız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın