Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Keşifler Seçime Endeksli Değildir

Türkiye'de keşfedilen doğal gaz ve petrol rezervlerinin seçime endeksli olmadığını söyleyen Bakan Dönmez, yakın bir zamanda duyurulan ücretsiz doğal gaz ile vatandaşa 40 milyar liralık katkı sağlanmış olacaklarını belirtti.
Bakan Dönmez: Keşifler Seçime Endeksli Değildir
HABER GİRİŞ

Yakında bir zamanda vatandaşa müjdesi verilen ücretsiz doğal gazın ne kadar katkı sağlamış olacağı konuşulmaya devam ederken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den açıklama geldi. Eskişehir’de konuşan Dönmez, önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, ücretsiz doğal gaz desteği ile 1 yıl boyunca vatandaşa vergiler dahil 40 milyar lira katkı sağlamış olacaklarını söyledi.

“Gabar’daki Keşifte Daha İşin Başındayız”

Karadeniz’de devam eden doğal gaz çalışması hakkında konuşan Dönmez, birinci faz işlemlerinin sürdüğünü, ikinci fazı 3 yıl içinde tamamlamayı planladıklarını aktardı. Günlük üretimin 10 milyon metreküpten 40 milyon metreküpe çıkarmış olacaklarını bildirdi.

Mayıs ayının ilk haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol rezervine değinen Dönmez, çalışmaların 2018 yılında başladığını kaydetti.

Bakan Dönmez, Gabar’daki petrol keşfi konusunda daha işin başında olduklarını belirterek, akaryakıtta indirim olup olmayacağı hakkında net bir cevap vermedi.

GCM Yatırım Banner

Gabar’daki petrol miktarının yaklaşık 1 milyar varil olduğunu belirten Dönmez, “Üretilebilir kısmıyla ilgili olarak tabii tam net değeri vermek için 2-3 daha kuyu açılacak. Şu anda ilk kuyunun verileri çok iyi. Günlük 1300 hatta 1500 varil veriyor. İlk kuyuya göre arkadaşlarımız yüzde 60 civarında bu brüt rezervin yüzde 60-65’ini üretebiliriz şeklinde değerlendiriyorlar.” dedi.

“Keşifler Seçime Endeksli Değil”

Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, 2023’ün sonuna doğru ilk elektrik üretimlerine başlayabileceğini söyledi.

Söz konusu bu yeni keşiflerin seçim öncesinde bilerek mi duyurulduğu konusu hakkında konuşan Dönmez, bu çalışmaların 4-5 yılıdır yapıldığını kaydetti. Ak Parti’nin her ay, her yıl bir açılış yaptığını bunun seçime endeksli olmadığını bildirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.