Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Beklenen Müjdeyi Verdi: Gabar’da Petrol Bulundu

Gabar’da yeni petrol bulunduğunu açıklayan Erdoğan, yeni rezervin günlük petrol tüketiminin onda birini tek başına karşılayabileceğini ifade etti. İşte detaylar;
Erdoğan Beklenen Müjdeyi Verdi: Gabar’da Petrol Bulundu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçarslan Meydanı’nda açılış töreninde kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, petrol kuyularını açma noktasında olumlu neticeler aldıklarını, petrol konusunda etrafına bakıp iç geçiren Türk milletinin asırlık hasretini dindirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Daha önce ‘petrol yok’ diye üzerine beton dökülen kuyulardan ve terör nedeniyle terk edilmek zorunda kalınan bölgelerden petrol üretmeye başladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı, Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol rezervi bulduklarını müjdeledi.

Türkiye’nin 5-6 yıl önce ortalama 40 bin varil olan günlük üretiminin iki kat artışla günlük 80 bin varile ulaştığını kaydetti.

Bulunan petrolün Cizre’ye 20 kilometre mesafede olduğunu, petrol rezervinin çok yüksek kaliteye sahip olduğunu paylaştı.

Yerin 2 bin 600 metre derinliğinde bulunan petrol ile birlikte üretim kapasitesinin 100 kuyu ile 100 bin varile çıkacağını belirtti. İlk kuyudan aldıkları petrolü şimdiden işlenmek üzere rafinerilere sevk etmeye başladıklarını, keşfedilen petrol rezervinin günlük petrol tüketiminin onda birini tek başına karşılayacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Yeni Bir Adım Atıyoruz”

180 bin varil petrol üretimiyle enerji bağımsızlığı yolunda yeni bir adım attıklarını, Gabar’daki kuyuya bölücü örgütün alçakça katlettiği şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın adını verdiklerini paylaştı.

Tek dertlerinin yaptıkları keşiflerin ve yatırımların Türkiye’nin enerji bağımsızlığına katkısını en üst düzeye çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın